Nielen lekári a sestry: 350-eurovú odmenu dostanú aj maséri či nutriční terapeuti (zoznam povolaní)

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Vodiči záchraniek však zostali mimo hry.

Jednorazová 350-eurová odmena pre zdravotníkov. Toľko dostanú všetci zamestnanci pracujúci v zariadeniach, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť. Nejde teda len o lekárov a sestričky z covidových oddelení, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Ministerstvo zdravotníctva vychádzalo zo zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. V ňom je presne definované, kto sa považuje za zdravotníka. Konkrétne ide o 22 povolaní.

„Potvrdzujeme, že odmenu vo výške 350 eur by mali dostať všetci zamestnanci v zmysle §27 zákona č. 578 /2004 Z.z.,“ odpísali nám z tlačového oddelenia rezortu zdravotníctva.

Do zoznamu sa napríklad dostal aj nutričný terapeut, masér či technik pre zdravotné pomôcky. Treba však pripomenúť, že každý zo spomínaného zoznamu musí pracovať v zariadení, ktoré je v sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Príklad: Masér, ktorý pracuje vo wellness centre, na odmenu nárok nemá. Musí ísť o maséra, ktorý napríklad pracuje v rehabilitačnom centre.


Odmenu dostanú aj pracovníci sociálnych služieb

Vláda schválila jednorazovú odmenu pre zdravotníkov koncom minulého týždňa. Spomínaných 350 eur (v hrubom) bude súčasťou decembrovej výplaty, ktorú dostanú v januári. Zamestnávatelia budú musieť štátu nahlásiť od 20. decembra do 22. decembra menný zoznam svojich zamestnancov, ktorí pracujú v zariadeniach, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Minister financií Igor Matovič priblížil, že odmeny budú štátnu kasu stáť vyše 51 miliónov eur. Dodal, že štát vyčlení aj ďalšie peniaze na zlepšenie postavenia zdravotníkov.

Rovnakú odmenu dostanú aj pracovníci sociálnych služieb, teda ľudia z domovov sociálnych služieb, ale aj zo sociálnej kurately a sociálnej ochrany detí. Podľa ministra práce Milana Krajniaka dostane finančný bonus vyše 32-tisíc pracovníkov.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti