Šéfka asociácie pacientov: Z úst politikov počúvame, že pacient je na prvom mieste. Je to len fráza

Urgentný príjem v nemocnici v Ružinove.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Podľa Márie Lévyovej je cesta za vlastným zdravím náročná. Súvisí to s nastavením priorít v krajine.

Rok 2021 opäť poznačila celosvetová pandémia. Zdravotníctvo zažívalo nápor a stále bojuje s veľkou záťažou a preplnenými lôžkami pacientov s covidom. No zdravotnú starostlivosť potrebujú všetci pacienti, aj tí necovidoví. Pripomína zdravotná sestra a šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, ktorá pri obhliadnutí za rokom hovorí, že bol z pohľadu pacienta mimoriadne náročný.

Doplatili na to všetci, ktorí potrebovali pomoc. „Po postupnom odznení druhej vlny sa vyčerpaným zdravotníkom nepodarilo dohnať tisíce odložených výkonov a už sme sa dostali do tretej vlny, kedy sa opätovne začali pred necovidovými pacientmi zatvárať nemocnice,“ spomína Lévyová. Nebolo ničím výnimočným, že pacienti na svoju liečbu čakali aj rok. Prípadne, že sa jej už nedožili.

Výrazne nie je zvládnutá ani situácia okolo zdravotníkov. „Tieto profesie sú pre nás v týchto dňoch kľúčové a aj napriek tomu štát dopustil, aby ich tisíce z už tak personálne poddimenzovaného systému odišlo,“ tvrdí. Pripisuje to aj tomu, že zdravotníci nie sú dostatočne finančne ohodnotení a aj celkovej frustrácii z fungovania zdravotníctva.

Pozitív je málo, no nájdu sa

Za jedno z mála priaznivých momentov pre pacienta, ktoré priniesol tento rok, považujú v asociácii schválenie optimalizácie siete nemocníc. Aj napriek tomu, že ide o odvážny krok, ktorý si vyslúžil nemalú dávku kritiky, ho vnímajú ako nevyhnutný.

„Slovenskému zdravotníctvu už roky chýba jasne zadefinovaný smer, na neustále plátanie dier dopláca ten najzraniteľnejší článok v systéme – pacient. Slovenské zdravotníctvo by bez zásadných systémových zmien čakali len ďalšie roky trápenia a postupného rozkladu,“ hovorí Lévyová.

Optimalizácia siete nemocníc podľa jej slov prinesie transparentné podmienky pre definovanie a vytvorenie siete nemocníc, ktoré budú fungovať cez poskytovanú starostlivosť na piatich úrovniach. Súčasťou reformy bude aj pravidelné vyhodnocovanie siete a plnenie stanovených podmienok.

„Rovnako vítame rozšírené definovanie nároku pacienta, ktoré zahŕňa minimálny počet výkonov, čakacie listiny, materiálno-technické vybavenie, personál, na základe čoho bude pacient presne vedieť, čo v akej nemocnici dostane. V neposlednom rade počíta optimalizácia siete nemocníc so zadefinovaním cesty pacienta, ktorá by mala riešiť súčasný stav, keď pacienti často blúdia systémom a nevedia, na koho sa obrátiť,“ konštatuje.

Zdroj: TASR/AP

Legislatíva ráta aj s novým určením minimálnej siete všeobecných ambulancií pre dospelých ako i pre deti a dorast. V rámci zmien by postupne malo dôjsť k posilneniu siete špecialistov. Lévyová pripomína, že základom pre správne fungovanie nemocničnej siete je v prvom rade funkčný ambulantný sektor, ktorý ma zabezpečiť, aby v nemocnici končili len tí pacienti, ktorí takúto starostlivosť naozaj potrebujú.

Pochváliť tiež podľa nej treba otvorenie zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, teda takých, ktoré sú určené na diétny režim pacientov a požívanie pod lekárskym dohľadom.

„Je dôležité, aby sa pozornosť upriamila aj na dostupnosť pacientov k liekom, ktorá má viditeľné rezervy. Veríme, že sa aj vďaka viacerým úpravám tohto zákona podarí priniesť pacientom modernú a účinnú liečbu, bežne dostupnú pre pacientov v iných krajinách, aj na Slovensku,“ pripomína šéfka asociácie.

Hrozí odchod tisícok zdravotníkov

Samostatnou kapitolou je financovanie zdravotníctva. Lévyová pripomína, že sa mu na Slovensku ani v čase krízy neušla výraznejšia finančná injekcia ako v iných štátoch. „Práve naopak, ranou pre pacientov bolo zníženie platby za poistencov štátu ešte v poslednom štvrťroku tohto roka a tiež návrh rozpočtu pre rok 2022, ktorý je nedostatočný a počíta s nereálnymi úsporami,“ hovorí.

Dostali sme sa tak na historicky najnižšiu platbu za poistenca štátu, na sumu 31 eur mesačne. Dodáva, že táto suma ani zďaleka nepokrýva reálne náklady na zdravotnú starostlivosť pacienta. „Do nového roka navyše vstupujeme s vedomím, že na zdravotnú starostlivosť budú chýbať stovky miliónov eur. Ak sa to nezmení, tak pacienti pocítia aj odliv tisícok zdravotníkov zo systému,“ varuje šéfka asociácie.

Zdroj: TASR

Pacient si želá len jedno – zdravie. Lévyová upozorňuje, že s nastavením priorít, aké dnes na Slovensku máme, je jeho cesta k nemu podstatne náročnejšia. „Aj keď roky počúvame z úst politikov, že pacient je na prvom mieste, je to len fráza,“ hovorí. Pacienti sa už roky nachádzajú v nezávideniahodnej situácii. Príchod koronavírusu ich vyhliadky na dostupnú a úspešnú liečbu výrazne zhoršil.

Do nového roka si pacienti prajú, aby sa konečne stali pre našich politikov prioritou a aby pochopili, že v boji o život sú rozhodujúce dni až týždne, že tráviť mesiace v bolestiach je neúnosné a že každému z nás je potrebné zabezpečiť včasnú liečbu, z ktorej nebude profitovať len konkrétny pacient, ale aj celá spoločnosť. „Investícia do zdravotníctva a zdravia je tou najlepšou celospoločenskou investíciou, ktorá sa nám všetkým mnohonásobne vráti,“ uzatvára.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacienti

Dôležité udalosti