Na Slovensko do niekoľkých dní dorazí také zdražovanie, aké mladá generácia nezažila

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dobrá správa je, že trh práce je stabilný napriek rôznym prekážkam.

Ak si myslíte, že ceny už nemôžu rásť rýchlejšie, mýlite sa.
Na Slovensko do niekoľkých dní dorazí také zdražovanie, aké mladá generácia nezažila. Inflácia bude najvyššia za posledných 20 rokov.

Potraviny, benzín, elektronika, nehnuteľnosti, zoznam neustále drahších vecí akoby nemal konca. Inflácia už teraz likviduje rodinné rozpočty a bude oveľa horšie, oznámila v utorok (21. 12.) Národná banka Slovenska.

„Nemáme dobré správy, pretože musíme oznámiť, že podľa našich odhadov rast cien bude pokračovať, dokonca bude silnieť, mal by vyvrcholiť niekde na úrovni 7, 7 percenta v najbližších mesiacoch, začiatkom budúceho roka,“ konštatoval guvernér centrálnej banky Peter Kažimír.

Očakávaný sedempercentný rast cenovej hladiny sme tu mali naposledy pred dvadsiatimi rokmi, keď sme ešte platili korunami. V čase eura je takáto cenová nestabilita nevídaná.

„Aj iní analytici, ktorí odhadujú ten cenový vývoj to mali extrémne komplikované, lebo v zásade nie je také jednoduché predpovedať ceny na trhu so zemným plynom a následne elektrinou, tam pôsobia naozaj geopolitické faktory v súčasnosti,“ doplnil viceguvernér Ľudovít Ódor.

Zdraželo takmer všetko

Začalo sa to pri elektrine, rope a plyne.Rast cien energií pocítia domácnosti od januára, samotným podnikateľom to dvíha náklady už mesiace. Inú možnosť než zdražovať svoje výrobky často ani nemajú. Jedno zdražovanie tak spôsobuje hneď niekoľko ďalších.

„Mnoho priemyselných odvetví zažíva problémy súvisiace s vysokými cenami elektrickej energie, súvisiacimi s vysokými požiadavkami Bruselu na environmentálne štandardy, no a toto má samozrejme pokiaľ, opäť ak sa príliš tlačí na pílu, tak má to nepriaznivý dopad na tieto firmy,“ tvrdí Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

Podľa Kažimíra ak by ceny energií, dreva, kovov a plastov importovaných zo zahraničia zostali na úrovni minulého roku, tak podniky by len za mesiac, len za september, ušetrili asi 310 miliónov eur.

Nárast cien znehodnocuje naše úspory

Je to tak aj inde v Európe, zelená ekonomika je drahá. Nemci vypli atómky, Francúzi, Fíni, ale ani Slováci nevedia sprevádzkovať svoje nové reaktory. Slovensko a niekoľko iných krajín požiadali Európsku radu, aby Európa zaradila jadro medzi zelené zdroje a znížila tak tlak na rast cien Summit dohodu nepriniesol.

„Diskusie boli veľmi rušné, lebo ono síce tých záverov tam nebolo veľa, ale tá rozdielnosť názorov bola veľká, takže preto sa to nechalo otvorené a vlastne bude sa v tom pokračovať na ďalšej rade,“ zdôraznil premiér Eduard Heger

Raketový rast cien zatiaľ znehodnocuje aj naše úspory, až 60 percent úspor nám leží na účtoch s úrokmi nižšími, než je inflácia. A kým inflácia odkrajuje z hodnoty našich úspor v bankách, hodnota našich investícií napríklad v druhom pilieri rastie, akciové trhy totiž stúpajú. Stúpajú aj ceny bytov. Každý majiteľ nehnuteľnosti na Slovensku momentálne napriek inflácii bohatne.

Tému spracoval reportér Tomáš Velecký.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.