Metabolizmus nemá vianočné prázdniny. Ako prežiť sviatky aj bez žlčníkového záchvatu?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/DPA

Odborníčky radia, že základom je tretinový princíp na tanieri a málo alkoholu.

Dni pred Vianocami patria medzi najstresujúcejšie obdobia v roku. Sviatky sú často spúšťačmi nadmerného a nevhodného jedenia. Odborníčky na zdravú výživu, diabetes a pohyb z Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied pripravili niekoľko zásad, ktoré nám pomôžu predísť tráviacim ťažkostiam a vychutnať si vianočné sviatky v zdraví.

Zdroj: Krakenimages.com/Shutterstock.com

„Zvýšené pracovné či osobné napätie sa môže premietnuť až do emocionálneho prejedania. Sú aj takí jedinci, ktorí si jedlom alebo pitím umocňujú pocit pohody. Nerešpektujú pritom pocit sýtosti a jedia, aj keď už majú dosť, len preto, lebo im to chutí a majú z jedla pôžitok. Práve počas Vianoc prichádzajú ľudia najčastejšie na pohotovosť so žlčníkovými záchvatmi, podráždeným žalúdkom či so zápalom pankreasu,“ vysvetľuje Adela Penesová.

Zdravý jedálniček

Denne si doprajte 1 až 2 porcie ovocia a 3 až 4 porcie zeleniny (až 500 g), ideálne čerstvú, dusenú alebo kvasenú. Pridajte k tomu malú hrsť orechov. Aj na Vianoce platí tzv. hokejové pravidlo a tanier si pomyselne rozdeľte na tretiny - 1/3 majú tvoriť kvalitné bielkoviny, 1/3 škrobová príloha (zemiakový šalát, ryža) a 1/3 taniera má byť zelenina. Preferujte potraviny s obsahom vlákniny a celozrnné pečivo. Jedlo nepresoľujte.

Štedrá večera

Tradičný štedrovečerný pokrm nemusí byť vysmážaný. Lepšie je rybu upiecť, dochutiť bylinkami, citrónovou šťavou či zapiecť so zeleninou. Zemiakový šalát si doprajte v zdravšej verzii. Majonézu nahraďte smotanou prípadne bielym jogurtom alebo ho urobte s citrónovou šťavou. Nezabudnime ani na zeleninový šalát.

Zdroj: Martin Mehes/shutterstock.com

Súčasťou štedrovečerného menu býva aj sýta šošovicová polievka či kapustnica. V minulosti boli tradične bez mäsa. Naši predkovia tiež dodržiavali pôst a prvé jedlo, ktoré jedli na Štedrý deň, bola až večera. Inšpirujme sa týmito zvykmi.

Aj v zime treba dbať na pitný režim

Pite predovšetkým vodu a nealkoholické nekalorické nápoje - minerálky, bylinkové čaje a podobne. Odporúčaný denný príjem tekutín je pre dospelého človeka cca 30 až 40 ml na kilogram vašej hmotnosti, teda asi 2 až 3 litre.

Prečítajte si aj: Cez sviatky môžeme pribrať až päť kilogramov

Ak už siahnete po sýtených sladených a kolových nápojoch, nepreháňajte to. Jeden pohár a dosť. Aj alkoholické nápoje môžu mať vysoký obsah kalórií, hlavne pre obsah etanolu a cukru, ale neexistuje bezpečná dávka alkoholu. Ak si ho už dáte, vyhnite sa nárazovému pitiu, ktoré môže spustiť srdcové arytmie.

Nejedzte pred telkou alebo počítačom

Naučte sa robiť veci dnes, v tomto okamihu. Osvojte si princípy všímavosti (angl. mindfulness) - byť prítomný v okamihu a sústrediť sa na to, čo práve robíme.

Napr. ak jete, nebuďte pred monitorom počítača či televízora. Naučí vás to prekonať pohodlnosť až lenivosť, ale aj vypnúť aktivity, ktoré robíme stereotypne a bez rozmýšľania.

Nezabudnite na pohyb

Rizikom počas vianočných sviatkov nemusí byť len nadmerné jedenie, ale aj zanedbanie pohybu. Vedkyne pripomínajú, že náš metabolizmus nemá prázdniny, a preto nikdy nie je neskoro začať cvičiť, zdravšie sa stravovať a byť aktívny.

Zdroj: shutterstoc.com/Lukas Davidziuk

Každý deň si doprajte pobyt na čerstvom vzduchu a využite každú možnosť vyjsť von.  Chôdza je najprirodzenejší pohyb, preto sa snažme denne chodiť aspoň na hodinové prechádzky svižným tempom. Pri takejto prechádzke môžeme spáliť okolo 250 až 300 kalórií. Podľa vedkýň zo SAV ideálne je si zacvičiť aj každý deň alebo aspoň väčšinu dní v týždni. Cvičenia nájdete na ich stránke na sociálnej sieti.

Vianoce bez neželaného hosťa

Prežite sviatky radšej vo svojej bubline. So širšou rodinou či známymi sa stretnite vonku na prechádzke a stále dodržiavajte ROR (ruky – odstup – rúško). „Aj keď sme zodpovední a zaočkovaní, stále na COVID-19 môžeme ochorieť a nik predsa nechce sviatky tráviť v posteli,“ dodáva hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti