ANKETA: Smutný a jeden z najťažších. Odborníci a politici hodnotia rok 2021

V. Dobiáš, V. Marcinková, M. Vallo, E. Tomáš.
Zdroj: Facebook koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Priblížili aj to, ako budú tráviť vianočné sviatky v čase pandémie.

Rok 2021 sa blíži k svojmu koncu. Ovplyvnila ho najmä celosvetová pandémia koronavírusu a Slovensko zažilo po vlaňajších voľbách ďalšie personálne zmeny vo vláde.

Odborníkov a politikov sme sa preto opýtali, aký rok máme ako spoločnosť za sebou a aké plány majú na vianočné sviatky, ktoré znova poznačili lockdown a opatrenia.

Milan Kulkovský, lekár, primár interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica:

Spoločnosť má za sebou veľmi náročný rok. Začiatok bol mimoriadne ťažký, bojovali sme s druhou vlnou pandémie a na rozdiel od jej začiatku v 2020, kedy si občania pomáhali, boli súdržní a zdravotníkom tlieskali, v roku 2021 sa spustila vlna nenávisti voči sebe navzájom, voči vedcom, lekárom, politikom a autoritám všeobecne. Spustila sa pandémia ľudskej zloby a nad tou sa nám len tak ľahko nepodarí zvíťaziť. Je oveľa horšia a nebezpečnejšia než samotná pandémia.

Ak by som mal bilancovať tento rok, som vďačný za tých pár letných mesiacov, kedy sme mali možnosť aspoň na chvíľu si od covidu oddýchnuť a prechodne sa naplno venovať našim necovidovým pacientom. Naopak, mrzí ma množstvo premrhaných príležitostí, keď sme sa vinou viacerých faktorov nedokázali občanom prihovoriť tak, aby sme dnes mali oveľa vyššiu mieru zaočkovanosti. Mnoho ľudí na to doplatilo životom. Často sme rozhodovali neskoro a nechali sme až príliš veľký priestor ľuďom šíriacim bludy.

Aj počas tohtoročných vianočných sviatkov, podobne, ako to bolo za posledných 11 rokov mojej praxe, strávim jeden zo sviatočných dní v práci v 24-hodinovej službe. Dni, kedy budem môcť byť doma s rodinou sa pokúsim stráviť v skutočnom pokoji. Odkedy som rodičom, teším sa predovšetkým na synovu radosť z rozbaľovania darčekov. Pri ňom som pochopil, že dávať je skutočne viac než dostávať. A možno by to malo platiť aj vo všeobecnosti. Mali by sme na naučiť, že ak chceme žiť v lepšej spoločnosti, mali by sme sa sami seba občas spýtať, čo sme pre zlepšenie podmienok života v nej urobili my a nečakať neustále na to, že všetky problémy niekto vyrieši za nás.

Viliam Dobiáš, záchranár, prezident Slovenského Červeného kríža:

Ako spoločnosť sme sa nechali strhnúť politikmi do narastajúcej nenávisti, do opovrhovania autoritami a do absolútnej ignorancie ochrany vlastného zdravia. Je paradoxom, ktorý si málokto uvedomuje, že keď niekoho nenávidím, neuznávam jeho ľudské alebo odborné kvality, tak tomu človeku je to v absolútnej väčšine úplne jedno. Ani o našej nenávisti nevie. Politici možno vedia podľa percent v prieskumoch. Nenávidený je v pohode, alebo môže mať zo svojej dôležitosti radosť. Ale nenávidiaci sa zožiera svojím hnevom, pestuje ho, stará sa o zväčšovanie, stupňovanie až začne mať okrem psychických problémov aj telesné ťažkosti, prípadne prepukne tzv. civilizačné ochorenie, vysoký tlak, žalúdočné vredy, srdcový infarkt, mozgová porážka. Nenávisť sa stane potrebou, závislosťou. Keď sa vyčerpá na jednom objekte, nájde si druhý. Hrozná predstava, v akých smutných podmienkach mnohí žijú.

Som tvárou Slovenského Červeného kríža, ktorý sa od minulého roka pustil do aktivít naposledy vykonávaných po druhej svetovej vojne a to do prevádzkovania odberových miest na testovanie, asistencie pri očkovaní, do osvety v prospech vakcinácie. Predchádzajúce aktivity ostali, takže zvládnutie vyžadovalo nielen expresné nadobudnutie nových zručností, ale aj enormné množstvo nadčasovej práce. Som na našich dobrovoľníkov a členov neskutočne hrdý. Viac ako 200 školených dobrovoľných záchranárov zabezpečovalo publikum počas návštevy pápeža.

Moje plány na sviatky nie sú až tak postihnuté pandémiou. S manželkou budeme spolu a postupne s deťmi a vnúčatami. Aj v minulých rokoch bol čas adventu a Vianoc prevažne časom rodinných stretnutí, rozjímania a radosti z nového kresťanského roka. Prajem všetkým, aby dokázali odolávať agresivite a nenávisti, našli prirodzené autority a úctu k nim a mali pokoj v duši celý nastávajúci rok 2022.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Romana Tabák, poslankyňa NR SR (OĽaNO):

Máme za sebou veľmi ťažký rok plný emócií. Striedali sa nám bezproblémové obdobia takmer bez obmedzení s lockdownami. Opäť nás tento rok veľa naučil. Avšak je na nás ľuďoch, ako si to v hlave nastavíme, či sa necháme pandémiou pohltiť, alebo sa snažíme aj v tom zlom nájsť niečo dobré. Mojím prianím je, aby sa život vrátil budúci rok postupne do normálu a aby sme už o rúškach a koronavíruse veľa počuť nemuseli.

Sviatky plánujem stráviť doma s rodinou a bez sociálnych sietí. Možno sa pôjdem otužiť na podporu imunity. Pre pandemické opatrenia oželiem tento rok ísť na Vianoce osobne do kostola. Pustím si namiesto toho bohoslužbu online a budem sa chrániť.

Vladimíra Marcinková, poslankyňa NR SR (klub SaS):

Domnievam sa, že jeden z najťažších, aké sme ako samostatné Slovensko zažili. Prvý rok pandémie sme ukázali obrovskú mieru disciplíny a spolupatričnosti, no v tento rok sa spoločnosť rozdelila. Nálady zhrubli, vzťahy sa vyhrotili, mnohí ľudia zápasili s náročnou životnou situáciou. Niet rodiny, ktorej by sa pandémia nedotkla na zdraví, financiách alebo psychike. Trpíme všetci. Želám si život, ktorý sme poznali pred pandémiou. Viem, že mnohí to neradi počúvajú, ale cesta k tomu životu je zatiaľ len jedna - zaočkovať potrebnú masu. Od cieľa sme ešte ďaleko, ale každý mu môžeme svojou troškou pomôcť.

Budeme v úzkom rodinnom kruhu. Dúfam, že na Spiši nám nasneží, s ročnou dcérkou vytiahneme sane, budeme stavať snehuliaka, počúvať koledy a užívať si všetky klišé záležitosti Vianoc. Už teraz som sa prichytila pri úsmeve, a to o tom ešte len hovorím.

Andrej Stančík, poslanec NR SR (OĽaNO):

Rok 2021 bol opäť rokom pandémie. Po krátkom výdychu počas leta v októbri naplno udrela delta. Nízka miera zaočkovanosti a vysoká miera dezinformácií, na ktorých sa priživovali aj politici, nás stála životy, ale aj obmedzenia slobody a ekonomiky. Cynizmus, s akým bývalí premiéri torpédovali očkovanie, nemá v Európe obdoby. Ľudia sú citeľne nahnevaní, frustrovaní a unavení. Pandémia nás vyčerpáva a neuvážené vyhlásenia politikov spoločnosť iba ďalej polarizujú.

Práve preto by sme si mali obzvlášť dávať pozor na našu komunikáciu a vystupovať citlivo, no hlavne pravdivo a nepodliehať pandemickému populizmu. Pandémia v nás zobúdza to najlepšie, ale aj najhoršie. Vidíme obetu, s akou najmä zdravotníci robia všetko preto, aby zachraňovali ľudské životy. Hrdinami sú nielen oni, ale aj bežní ľudia, ktorí počúvajú odborníkov, dali sa očkovať a rešpektujú nevyhnutné opatrenia, za čo sa im chcem aj takýmto spôsobom poďakovať. Rovnako v spoločnosti vnímam aj veľa hnevu. Mnohí podľahli dezinformáciám. Na sociálnych sieťach majú úspech lži a agresia. Ľudia sa vyhrážajú lekárom a vedcom za to, že si robia svoju prácu.

Opoziční politici prilievajú olej do ohňa a schválne bičujú negatívne emócie, čo má za následok čoraz viditeľnejšie rozdelenie spoločnosti. Do roku 2022 vstupujeme s obavami z omikronu, ale aj nádejou, že aj vďaka riešeniu, ktorým je bez debaty očkovanie, sa pandémia konečne skončí. Dnes výrazne polarizovaná spoločnosť však bude potrebovať silný impulz smerom k súdržnosti, čo musíme ako politici v našej práci, slovách a rozhodnutiach reflektovať. Želám si, aby sme vystupovali zodpovednejšie a citlivejšie a snažili sa prispievať k zmieru napriek tomu, že je situácia náročná a vyžaduje si nepopulárne rozhodnutia. Verím, že rok 2022 bude rokom návratu k normálu.

Žiadnu dovolenku neplánujem, budem sa venovať dobrovoľníckej činnosti a sviatky budem tráviť v kruhu rodiny a blízkych. Budem sa snažiť zrelaxovať. Tento rok bol náročný najmä na psychiku a musím načerpať sily, keďže od Nového roku idem znova pracovať naplno.

Zdroj: TASR

Tomáš Valášek, poslanec NR SR (PS):

Máme za sebou smutný rok ako spoločnosť. Nielen kvôli covidu, ale hlavne preto, lebo sme sa ako krajina a národ „rozkmotrili”, stratili schopnosť rozmýšľať v mene spoločnosti, inštinkt zmobilizovať sa v čase krízy, zomknúť sa a dostať sa spolu cez úskalia. Prajem nám, aby sme v čase sviatkov znovu objavili v sebe ten pocit solidarity a stratili ten hnev a sebectvo, ktoré nás opantali v roku 2021.

Ja sám budem sviatky tráviť s najbližšou rodinou v horách na Slovensku, chcem si trochu odpočinúť od politiky a nabrať síl na ďalší rok. Plánujem veľa pohybu a hlavne stráviť viac času s manželkou a synom. Bol to ťažký rok aj pre mňa osobne; prišiel som nedávno o veľmi blízkeho človeka a vtedy si človek obzvlášť dobre uvedomí, že to najdôležitejšie má priamo doma.

Erik Tomáš, poslanec NR SR (Hlas-SD):

Máme za sebou ďalší smutný rok poznačený pandémiou. Ľudia sú už unavení a nervózni a stále nevidia svetlo na konci tunela. K nepokoju v spoločnosti bohužiaľ prispieva aj vláda chaotickým a často nezrozumiteľným riadením krízy i státu ako takého. Preto chcem všetkým ľudom na Slovensku zaželať počas Vianoc najmä pokoj. Pokiaľ to situácia dovolí, rád by som strávil sviatky so svojou najbližšou rodinou doma na východnom Slovensku.

Matúš Vallo, primátor Bratislavy:

Máme za sebou už druhý rok prežitý v tieni pandémie, z ktorej sme už asi všetci svojím spôsobom unavení. Som rád, že sa nám v Bratislave podarilo dosiahnuť najvyššiu zaočkovanosť proti ochoreniu COVID-19 v rámci Slovenska a budem rád, keď tento trend pretrvá. Bol to rok výziev k zodpovednému správaniu sa, ale aj rok spolupráce, ktorý ukázal súdržnosť Bratislavčanov, čo sa naplno ukázalo pri veľkých projektoch ako bolo testovanie/očkovanie či sčítavanie.

Sviatky prežijem v kruhu svojej rodiny, všetci sme zaočkovaní, niektorí sme ochorenie COVID-19 aj prekonali, ale pristupujeme k tomu všetci zodpovedne. Sviatky budem tráviť v Bratislave, budem sa snažiť na istý čas odložiť mobil a trochu vypnúť. Vianoce sú o vzťahoch, o čase, ktorý po celom roku môžeme venovať najbližším, a samozrejme aj o hudbe, dobrom jedle, spomienkach, rozprávkach, ku ktorým mám teraz, vďaka svojmu malému synovi, veľmi blízko.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Anketa

Dôležité udalosti