Štát výrazne ušetrí na ešpézetkách. Neznamená to však, že budú automaticky lacnejšie aj pre šoférov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dva kusy značiek dnes stoja 33 eur, čo je asi dvojnásobok ako v okolitých krajinách.

Dostanú ich za polovičnú cenu. Štát výrazne ušetrí na dodávkach ešpézetiek. Tie mu bude po novom vyrábať česká firma. Ušetria sa tým milióny eur. Ak si ale myslíte, že sa týmto automaticky zlacnia pre šoférov aj evidenčné tabuľky vozidiel, ste na omyle.

Štvrť storočia mala monopol na dodávku ešpézetiek firma Turčan delta. Otvorene sa hovorilo, štát platí za evidenčné čísla nezmyselne veľa. Oproti Českej republike to bolo za jednu tabuľku s číslom auta aj päťnásobne viac. Nového dodávateľa ešpézetiek sa podarilo vysúťažiť až v týchto dňoch.

Zvíťazila česká spoločnosť SPM, ktorá má s dodáaním značiek skúsenosti už na tamojšom trhu. Namiesto siedmich eur a 50 centov dostane štát po novom evidenčnú tabuľku za zhruba 4 eurá.

Víťaznej českej firme ešte mohla pokaziť radosť neúspešná konkurencia, ktorá sa súťaž snažila spochybniť na Úrade pre verejné obstarávanie. Uspieť sa jej ale nepodarilo.

Dvadsaťmiliónový tender je tak zrejme definitívne ukončený. Česi a ani spoločnosť Turčan delta na naše otázky nereagovali. Nový dodávateľ ešpézetiek teraz potrebuje niekoľko mesiacov na rozbehnutie výroby.

Štát ich teda dostane za polovičnú cenu, no šoféri to zrejme vo svojich peňaženkách nepocítia. Dva kusy značiek stoja v súčasnosti na dopravnom inšpektoráte 33 eur, čo je zhruba dvojnásobok ako v okolitých krajinách. Podľa dopravného analytika tak existuje predpoklad poklesu ceny. Minister vnútra Roman Mikulec priznal, že túto otázku zatiaľ neriešili.

Šoféri sa ale môžu tešiť na inú pozitívnu novinku. Zbavia sa totiž byrokracie. Pri prepise auta do iného okresu je v súčasnosti potrebné navštíviť dva dopravné inšpektoráty. To už nebude treba. Meniť sa bude aj formát evidenčných čísiel s tým, že na okres sa už nebude hľadieť. Zmena začne platiť presne o rok.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ŠPZ

Dôležité udalosti