Už je známe, koľko si za teplo priplatia ľudia žijúci v panelákoch na sídliskách

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zdražovanie tepla je dôsledkom energetickej krízy v Európe.

Najnovší diel do mozaiky zdražovania. Slovensko sa dozvedelo, o koľko stúpnu ceny tepla. Najviac doplatia domácnosti pripojené na teplárne, ktoré ešte pred letom nestihli nakúpiť lacné kontrakty na plyn a jesenné zdražovanie na burzách schytali naplno.

Ceny tepla stúpnu šiestim z desiatich domácností pripojených na centrálne kúrenie. A to v priemere o 4 eurá a 39 centov sa mesiac, čiže o 50 eur za rok. Oznámil to regulačný úrad.

Cena sa bude hýbať v každom meste inak, podľa toho, kedy miestna tepláreň stihla na burze nakúpiť plyn. Trom štvrtinám dotknutých domácností stúpnu mesačné náklady do piatich eur. Pätnásť percent odberateľov si priplatí od 5 do 19 eur mesačne. No a každá desiata domácnosť musí počítať so zdražovaním o viac ako o 19 eur za mesiac.

Zdražovanie tepla je dôsledkom energetickej krízy v Európe. Naordinovaný odklon od fosílnych palív aj od jadrovej energie vyhnal ceny plynu a elektriny na burzách do astronomických výšok. Ľudia musia teraz šetriť.

S odporúčaniami prichádzajú aj samotné teplárne. Radia namontovať termostatické ventily, radiátory nastaviť podľa využívania miestnosti, na noc teplotu znížiť, no radiátor nevypínať, keďže na opätovné vykúrenie miestnosti by sme spotrebovali v konečnom dôsledku viac tepla.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.