Začíname zálohovať PET fľaše a plechovky. Prečítajte si, aké pravidlá budú platiť od nového roka

Automat na zálohovanie PET fliaš a plechoviek.
Zdroj: TASR

Vrátiť ich nemusíte v obchode, v ktorom ste si nápoje kúpili.

Od nového roku sa na Slovensku zavádza zálohovanie plechoviek a fliaš z minerálok, dojčenských vôd či sladených nápojov. Všetky takéto obaly budú označené veľkým písmenom Z v šípkach. Nájdete ho pri čiarovom kóde, tzv. EAN kóde, tovaru s nápisom - zálohované. Za každý takýto obal zaplatíte v obchode zálohu 15 centov.

Tieto obaly sa budú zálohovať

Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sýtené sladené nápoje, nesýtené sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Kde môžete vrátiť obaly

Nemusíte ich vracať do obchodu, v ktorom ste si nápoj kúpili. Pokojne ich môžete vrátiť v ktoromkoľvek obchode, ktorý sa zapojil do zálohového systému. Aktuálne je to vyše 2 000 obchodov. Zálohu vám potom vrátia v hotovosti alebo vám peniaze odrátajú z ďalšieho nákupu.

Pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Prevádzky si môžu vybrať, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia.

Zdroj: TASR

Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.

Nezabudnite, že fľaše a plechovky, ktoré ste si kúpili do Silvestra, nemôžete vrátiť do obchodu. Treba ich stlačiť a dať do žltého kontajtnera. Dôvodom je, že sú bez spomínaného označenia Z.

Prečo Slovensko pristúpilo k tomuto kroku? „Cieľom je znížiť množstvo voľne pohodeného odpadu, motivovať spotrebiteľov k zodpovednejšiemu prístupu pri nakladaní s jednorazovými obalmi a vyzbierať aspoň 90 percent nápojových obalov a efektívne ich recyklovať,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu od Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Predaj vína a piva do PET fliaš

Stále platí, že plastové fľaše by sa nemali, zo zdravotných dôvodov, používať opakovane. Pri každej kúpe, by ste si mali dať načapovať nápoj do nového obalu. Ten už budú musieť mať aj vinotéky po novom zálohovaný.

Ako ďalej vysvetlila Morvai, na správcu záloh sa obrátilo už viacero vinárov či pivárov, ktorí sa registrujú, aby mohli od nového roku plniť tieto nápoje do plastových obalov so zálohou.

„Pre obaly rovnakého objemu, tvaru a veľkosti je možné použitie nálepky s jedným EAN kódom, napr. 1 EAN kód = 1,5 l plastová fľaša na čapovanie a povinné logo zálohového systému Z-zálohované. V spomínaných predajniach zákazník zaplatí za obal pri nákupe 15 eurocentov, a potom môže obal vrátiť na ktoromkoľvek odbernom mieste alebo do zálohomatu,“ zdôraznila.

Ak by si spomínaní predajcovia nevedeli poradiť, pokojne sa môžu obrátiť na mailovú adresu správcu záloh [email protected] a všetky potrebné žiadosti nájdu na ich stránke v časti Zistite viac, ktorý sa nachádza v strednej časti.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.