Počet áut v Bratislave za polstoročie rapídne stúpol. V budúcom roku budú mať vodiči nový problém

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Mesto bude totiž uplatňovať zákaz parkovania na chodníkoch.

Počet osobných áut v hlavnom meste Slovenska v priebehu polstoročia stúpol na tridsaťnásobok. Po Bratislave dnes jazdí vyše 400 000 motorových vozidiel. Už o pár mesiacov môžu mať niektorí majitelia vozidiel problém s parkovaním. Mesto bude totiž uplatňovať zákaz parkovania na chodníkoch.

Kedysi boli autá v hlavnom meste raritou. V roku 1965 ich malo podľa Štatistického úradu iba 10 500 Bratislavčanov. Postupne však zaberali čoraz väčší priestor a v 90. rokoch prišiel „boom“.

„Významný nárast bol zaznamenaný v 90. rokoch minulého storočia, kedy sa počet automobilov v porovnaní s predošlou dekádou zvýšil o 70 percent,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

V roku 1997 bolo registrovaných už vyše 156 000 osobných vozidiel. Tlak na nové mosty či obchvaty rástol, štrajk mestskej hromadnej dopravy dokázal spôsobiť siahodlhé kolóny.

Dvestotisíc osobných áut mala Bratislava v roku 2004, po tomto období zaznamenali úrady pokles v štatistikách. K 200 000 vozidiel sa Bratislava dostala až v roku 2008. Dovtedy stihla vodičom dostavať most Apollo či tunel Sitinu. Po roku 2008 pribúdal aj počet osobných áut.

Aj na krátke cesty

Od roku 2010 je rast značný, v dekáde pribudlo viac ako 37 percent. Auto bolo súčasťou takmer každej rodiny, v niektorých ich mali aj viac. Ľudia ich používajú aj na krátke cesty.

V roku 2020 už bolo v Bratislave cez 325 000 osobných vozidiel, faktom je, že mnohé sú v hlavnom meste registrované kvôli firmám alebo lízingovým spoločnostiam, ktoré tu sídlia. Štatistika nezahŕňa vozidlá, ktoré majú nájomníci registrované v mimo bratislavských regiónoch. Doprava v meste kolabuje a na chvíľu ju stlmuje korona.

„Dá sa povedať, že koronavírus dopomohol plynulejšej doprave v Bratislave. Teraz v rámci tretej vlny sa intenzita trocha zvyšuje, ale stále sa nepribližujeme k tej spred pandémie, keď boli zápchy enormné po celej Bratislave,“ hovorí šéf sekcie dopravy na bratislavskom magistráte Marek Jašíček.

Problém s kolónami však nezmizne. Mesto chce, aby hlavne nerezidenti v hlavnom meste viac využívali mestskú hromadnú dopravu a autá nechávali na záchytných parkoviskách. Parkovanie na chodníkoch už nebude ako doposiaľ.

„Na chodníku sa bude dať parkovať od prvého marca len tam, kde bude značka, že sa tam môže parkovať a kde to bude spĺňať tých jeden a pol miesta na prechod pre chodcov,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nedokážu to však urobiť od prvého marca celoplošne vo všetkých mestských častiach. Pôjdu vraj postupne a ocenia to vraj vodiči s trvalým pobytom v hlavnom meste.

Reportáž o tejto téme nakrútil Braňo Tomaga.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Autá

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.