Nosíte tesné oblečenie? Pozor, ohrozujete tým svoje zdravie

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Nina Buday

Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, tesné oblečenie vám môže spôsobiť problémy.

Rifle, legíny, obtiahnuté tričko, sťahujúce pančuchové nohavice, sťahujúce body či tesné trenky. Niektoré zo spomínaných kúskov má v skrini každý, pretože sa nám páčia, radi ich nosíme, prípadne nás zoštíhľujú. Majú však aj svoje negatívne účinky.

Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, tesné oblečenie vám môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. A nie len tak hocijaké. Muži ohrozujú svoju plodnosť a semenníky a ženy môže potrápiť vznik kvasinkových infekcií. Ohrozená je aj činnosť ich krvného obehu či trávenie, upozorňuje portál bety.cz.

Spomínané kúsky tak majú viac negatívnych vplyvov ako výhod. Tesné a obtiahnuté kúsky sú často neprevzdušné, v tesnom kontakte s pokožkou, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kožných infekcií. Okrem toho môžu spôsobiť bolesti brucha, problémy s dýchaním, svalové kŕče, pálenie záhy a aj rozmazané videnie.

Znie to prehnane? Skôr, ako túto teóriu zavrhnete, spomeňte si na ples či vianočný večierok, kde vás rozbolel žalúdok či ste z ničoho nič nemohli popadnúť dych. Nie jednej žene sa uľaví až doma v posteli. Iba málokto však obviní z nepríjemného pocitu sťahujúce kúsky na sebe.

Problém úzkych rifieľ

„Oblečenie nie je navrhnuté tak, aby nám dávalo tvar, ktorý nemáme. Keďže to tak chceme, dostávame sa do problémov,“ povedal lekár Nicholas Morrissey pre CBC news. „Napríklad úzke rifle. Tie sú určené na zdôraznenie toho, ako vyzeráte, nie na to, aby ste vyzerali inak. Ak si teda zaobstaráte úzke rifle, do ktorých sa natlačíte, aby ste vyzerali chudšie, škodíte si,“ dodal.

Zo svojich skúseností vie, že ľudia majú v úzkych rifliach zhoršený krvný obeh v nohách. Taktiež pociťujú znecitlivenie nôh či brnenie v stehnách. Môžu byť tiež príčinou takzvaných meravých nôh, teda stŕpnutiu končatín. Samozrejme, nejde o nič nebezpečné. Raz za čas to trápi každého z nás. Avšak časté opakovanie symptómov môže podľa odborníka viesť k trvalému poškodeniu nervov.

Súhlasí s ním aj neurológ John Michael Li, ktorý zas apeluje na problémy, ktoré spôsobuje stiahnutie brucha či pásu do nohavíc. „Niektorí ľudia trpia syndrómom tesných nohavíc. Vyznačuje sa problémami s trávením, pálením záhy či grganím spôsobeným nosením týchto kúskov. Bežné nohavice vám majú byť v páse voľné a nie menšie ako je jeho obvod,“ upozorňuje. Ak vyvíjate tlak na brucho, vaš tráviaci systém nedokáže jedlo stráviť.

Mužom zas môže spôsobiť problémy so semenníkmi. Jeden z nich sa podľa Morrisseya môže scvrknúť, skrútiť sám do seba. Ak to muž podcení a nelieči, môže dôjsť k prerušeniu krvného obehu v semenníku a jeho následnom odumretí. Ide však o bolestivý problém, ktorý je vo väčšine prípadov vyliečený.

Tesné rifle sú však pre mužov škodlivé aj z iných dôvodov. Podľa štúdie, ktorú publikoval The Daily Telegraph, spôsobujú mužom bolesti v trieslach či problémy s močovým mechúrom. Taktiež prispievajú k prehrievaniu semenníkov, teda aj spermií, čo znižuje ich funkciu.

Ach tie infekcie

Tesné legíny, rifle a spodná bielizeň nepriaznivo pôsobia aj na ženské pohlavné orgány. Podľa lekárov podporujú vznik kvasinkových infekcií a iných nepríjemných gynekologických problémov. Tesné kúsky tiež narušujú krvný obeh a prirodzenú polohu chrbtice.

Pri najbližšom nakupovaní či obliekaní preto zvážte ich oblečenie a zaobstarajte si radšej niečo voľnejšie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.