Vlčan dal preveriť, či podporu firma Rimanec dostala oprávnene

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Zdroj: Úrad vlády SR

Je to firma, kde pôsobil štátny tajomník rezortu.

Agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil rezortný štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Uviedol to odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva v reakcii na vyjadrenia mimoparlamentnej opozičnej strany Hlas-SD.

Ministerstvo priblížilo, že pripravilo mimoriadnu podporu pre všetkých registrovaných chovateľov ošípaných na zmiernenie negatívnych vplyvov pandémie afrického moru ošípaných.

"Ministerstvo smerovalo pomoc aj k našim menším a stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných. Ten je v súčasnosti koncentrovaný vo veľkochovoch zahraničných, predovšetkým dánskych firiem, čo predstavuje pri šírení AMO vysoké riziko," vysvetlilo agroministerstvo.

Nedávno sa to podľa ministerstva ukázalo v Jesenskom pri Rimavskej Sobote, kde štát musel platiť likvidáciu 24-tisíc ošípaných. "Podporu malých a stredných farmárov považujeme za dôležitý krok k budovaniu vyššej potravinovej sebestačnosti Slovenska, na rozdiel od strany Hlas-SD, ktorá aj v tomto prípade obhajuje záujmy zahraničných veľkofariem," podčiarkol odbor komunikácie MPRV.

Z uvedených dôvodov bola podľa MPRV pomoc smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných. "Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory," priblížil agrorezort.

Hlavným kritériom na výpočet výšky pomoci podľa ministerstva bolo pásmo zasiahnutia africkým morom ošípaných, v ktorom sa farma nachádza, vplyv ochorenia COVID-19, počet fariem chovateľa a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu.

"Aby sme predišli akýmkoľvek pochybnostiam, minister (pôdohospodárstva) Samuel Vlčan (dal preveriť, či podpora firme Rimanec bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok," dodalo MPRV s tým, že podpora pokryla 70 % chovaných ošípaných na Slovensku.

Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa strany Hlas-SD, informovala, že podľa medializovaných informácií rezort pod vedením ministra OĽANO Samuela Vlčana a štátneho tajomníka Milana Kyseľa vyplatilo firme Rimanec, v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4 500 eur na ošípanú. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Samuel Vlčan

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.