Benzín a nafta zdraželi za rok takmer o polovicu. Dobre to nevyzerá ani s predpoveďou na rok 2022

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Ťažba ropy nestíha vykrývať zvýšený záujem po celom svete.

Jeden negatívny rekord strieda ďalší. Benzín a nafta zdraželi za posledných dvanásť mesiacov takmer o polovicu. Môže za to najmä ťažba ropy, ktorá jednoducho nestíha vykrývať zvýšený záujem po celom svete. Vyzerá to tak, že ani v roku 2022 nám tankovanie výrazne nezlacnie.

Za posledných dvanásť mesiacov zdražel liter benzínu o 34 a liter nafty dokonca o 41 centov. Padli tak niekoľkoročné rekordy.

Vyššie ceny pocítili nielen bežní motoristi. Majiteľ dopravnej firmy ráta obrovské straty. Prepravu totiž zákazníkom poskytoval posledných 12 mesiacov za zazmluvnené ceny zo začiatku roka 2021.

„Tankujeme za nové drahšie ceny, ale zmluvu máme na ceny nastavené ešte z minulého roka. Nie je to normálne, že takto sa to zvýšilo a každý týždeň čakáme, že sa to zvýši ešte viac a to nás odstaví,“ hovorí majiteľ dopravnej firmy Róbert Čabai.

Drahé tankovanie ale nie je iba u nás, trápi celý svet. Problém je jednoduchý. Ťažobné spoločnosti nevedia pokryť rastúci dopyt.

„Máme obrovské podinvestície v sektore ťažby ropy, ktoré boli spôsobené nie celkom múdrou energetickou politikou Západu, ktorá sa až príliš orientuje a príliš rýchlo orientuje na zelené zdroje. To, samozrejme, viedlo k tomu, že ťažobné firmy prestali investovať do obnovy nálezísk,“ hovorí analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Dobre to nevyzerá ani s predpoveďou na rok 2022. Ceny benzínu a nafty už zrejme narazili na svoj strop, no výrazné zlacňovanie sa očakávať nedá.

„Ak aj príde nejaké zlacnenie, tak to bude iba dočasné a prechodné. Ceny by sa potom mali vrátiť naspäť na vyššie úrovne jednak ropy a jednak na čerpacích staniciach,“ dodáva Pánis.

Viac sa dozviete z reportáže Lukáša Zuzelku.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ceny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.