Už žiadna chémia. Prinášame návody na výrobu domácich čistiacich prostriedkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Maryna Pleshkun

Upratujte octom a domácimi roztokmi.

Možno chcete ochrániť životné prostredie alebo máte veľmi vzácne povrchy a materiály, na ktoré sa bojíte použiť bežné čistiace prostriedky. Tiež sa vám jednoducho mohlo stať, že sa vám niektorý prostriedok minul a potrebujete rýchle riešenie. A tak vám prinášame návod na výrobu domácich čistiacich prostriedkov.

Prostriedok na umývanie riadu

Veru, ak sa minie prostriedok na umývanie riadu, ide o zásadný problém. Väčšinou ho potrebujete okamžite a nie vždy je obchod na blízku. Na výrobu domáceho prostriedku na umývanie riadu budete potrebovať 2 šálky teplej vody, 3 lyžice tekutého mydla, 2 lyžičky glycerínu a 2 lyžice destilovaného bieleho octu. Všetky ingrediencie zmiešajte a nalejte do rozprašovača alebo fľašky s dávkovačom. Vďaka octu sa odtráni vodný kameň, mastnota a zmiznú aj odolné škvrny na keramike, dreve či skle. Pred každým použitím nádobku dobre pretrepte.

Prečítajte si aj: Nosíte tesné oblečenie? Pozor, ohrozujete tým svoje zdravie

Čistič okien

Vyčistiť a vyleštiť okná tiež nie je hračka. Aby ste získali potrebný prostriedok, zmiešajte 1/2 šálky destilovaného bieleho octu, 1/4 šálky izopropylalkoholu čistiaci alkohol, 1 lyžicu kukuričného škrobu a 2 šálky teplej vody. Zmes následne prelejte do rozprašovača a pred každým použitím pretrepte. Vďaka izopropylalkoholu budú okná nielen čisté, ale zbaví ich aj mastnoty, v prípade okien na aute aj mrazu.

Univerzálny čistič

Niekedy je dobré mať po ruke aj univerzálny čistiaci prostriedok. Pre univerzálny čistič, ktorý si poradí s hocijakým povrchom a špinou, napríklad na kuchynských a kúpeľňových linkách, zmiešajte 1 šálku destilovaného bieleho octu, 1 šálku vody a niekoľko prúžkov pokrájanej citrónovej kôry. Zmes taktiež prelejte do fľašky s rozprašovačom a pred každým použitím pretrepte. V prípade, že sa vám predsa len nepodarí odstrániť všetky škvrny, posypte ich sódou bikarbónou, nechajte chvíľu pôsobiť, nastriekajte na ne čistiaci prostriedok a tento postup opakujte až kým škvrny nezmiznú.

Čistiaci prostriedok na toaletu

Na upratanie toalety budete potrebovať 2 hrnčeky jedlej sódy, destilovaný biely ocot a asi 10 kvapiek esenciálneho oleja s dezinfekčnými vlastnosťami (tea tree alebo borovica). Postup je v tomto prípade trochu iný. V uzatvárateľnej nádobe zmiešajte jedlú sódu s esenciálnym olejom. Až sa dáte do upratovania, do záchodovej misy nasypte jedlú sódu s esenciou (postačí jedna polievková lyžica), nalejte ocot a nechajte vyšumieť (potrvá to niekoľko minút). Následne misu vydrhnite toaletnou kefou a spláchnite. Toaleta by mala byť úplne čistá.

Prečítajte si aj: Sneží, fúka a je vonku zima? Ideálny čas na vašu zdravotnú prechádzku

Vyčistenie žehličky

Sem tam sa stane, že na naparovacej žehličke sa vytvorí vodný kameň. Najbezpečnejšie ju vyčistíte tak, že namočíte handru do octu a rozhriatou žehličkou ho niekoľkokrát prežehlíte. Naliatie octu do vnútra žehličky či do nádoby na vodu, neodporúčame. Mohlo by dôjsť k poškodeniu nástroja.

Upozornenie na záver

Keď použijete destilovaný biely ocot na upratovanie ako čistiaci prostriedok, nikdy ho nemiešajte s bielidlom, čpavkom alebo peroxidom vodíka, pretože akákoľvek z týchto zmesí vytvára toxické plyny, upozorňuje portál bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.