Peter Sabaka vysúdil od Milana Mazureka odškodné 20-tisíc eur

Milan Mazurek.
Zdroj: TV Markíza

Poslanec ich má infektológovi zaplatiť do troch dní.

Milan Mazurek z hnutia Republika musí na základe rozhodnutia sudcu kežmarského okresného súdu zaplatiť infektológovi Petrovi Sabakovi sumu 20-tisíc eur ako odškodné za ohováranie. Dôvodom je video na sociálnej sieti, v ktorom ho kritizoval v súvislosti s COVID-19. Okresný súd (OS) Kežmarok o tom rozhodol 6. decembra neodkladným opatrením. Rozhodnutie nie je právoplatné. Mazurekovi plynie lehota na podanie opravného prostriedku.

O rozsudku informoval Mazurek s tým, že rozhodnutie sudcu považuje za bezprecedentné. „Žiaden advokát, s ktorým som to konzultoval sa s ničím takým nikdy nestretol. Juraj Šteffel skrátka zneužil svoju moc, aby mi mohol ruinovať život a pripraviť ma v sekunde o príjem," napísal okrem iného v statuse.

SABAKOVI SOM MAL DO 3 DNÍ ZAPLATIŤ 20 000 EUR! BEZ SÚDU A MOŽNOSTI NORMÁLNEHO ODVOLANIA! Sudca Juraj Šteffel zo súdu v...

Uverejnil používateľ Milan Mazurek • Republika Streda 29. decembra 2021

Okrem peňažného trestu má poslanec vymazať video a na sociálnej sieti zverejniť ospravedlnenie. Poslanec podľa rozhodnutia súdu obsahom videa neoprávnene zasiahol do práv žalobcu. "Súd žalovanému uložil povinnosť uvedený zverejnený príspevok spolu s videom a rovnako uvedený zdieľaný príspevok s videom a všetky textové komentáre k príspevkom natrvalo vymazať zo svojho profilu, a to do troch dní od vykonateľnosti rozhodnutia," uviedla pre hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová.

Ako vyplýva zo stanoviska súdu, Mazurek môže teraz podať proti Sabakovi žalobu o určenie, že zverejnením videa nedošlo k neoprávnenému zásahu do jeho práva na ochranu osobnosti. Pokiaľ by jej súd vyhovel, uznesenie o neodkladnom opatrení, podľa ktorého má lekárovi zaplatiť 20.000 eur, by súd zrušil.

Sabaka koncom októbra zažaloval aj europoslanca a lídra neparlamentného hnutia Republika Milana Uhríka za ohováranie a krivdu a svoje konanie vysvetlil v statuse. „Prípadne získané peniaze by bolo dobré využiť v prospech pacientov s ochorením COVID-19, ktorí trpia aj dôsledkom neprávd a desinformácií," odôvodnil podanie žaloby v statuse na sociálnej sieti.

Rozhodol som sa brániť súdnou cestou proti nepravde a tomu čo považujem za ohováranie a krivdu. Považujem totiž za...

Uverejnil používateľ Peter Sabaka   Piatok 29. októbra 2021


BRATISLAVA, KEŽMAROK/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter sabaka

Dôležité udalosti