Státisíce ľudí siahnu hlbšie do vrecka. Dvíhajú sa minimálne odvody pre živnostníkov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Týka sa to sociálnej aj zdravotnej poisťovne.

S príchodom nového roka siahnu státisíce ľudí opäť hlbšie do vrecka. Dvíhajú sa minimálne odvody pre živnostníkov a samoplatiteľov. Do sociálnej a zdravotnej poisťovne tak ročne státisíce ľudí odvedú o takmer 120 eur viac.

Minimálne odvody sa menia každý rok podľa toho, ako sa mení priemerná mzda v národnom hospodárstve. Týka sa to sociálnej aj zdravotnej poisťovne. Státisíce živnostníkov a samoplatiteľov tak aj v novom roku čaká zmena platieb.

Výška minimalného poistného v sociálnej poisťovni je od 1.1.2022 187,78 eura a minimálne poistné do zdravotnej poisťovne je 79,31 eura.

Oproti roku 2021 je to zmena smerom nahor. V tabuľke je vidieť, ako za rok odvody stúpli. Spolu o takmer 10 eur mesačne. Ročne teda skoro o 120, čo je už suma napríklad víkendového pobytu v hoteli.

Zdroj: TV Markíza

Novú výšku poistného je potrebné zaplatiť najneskôr vo februári. V prípade nedoplatku hrozí, že váš lekár v ambulancii nemusí ošetriť.

„Zdravotné poistenia sa platia vždy mesiac dozadu. V novom roku to bude najneskôr 8. februára,“ priblížila hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Matej Štepianský z Dôvery priblížil, že ak platitelia poistného majú v banke trvalý príkaz na platby, nemali by zabudnúť upraviť ho podľa aktuálnej výšky poistného. Najčastejšou chybou je, že to zabudnú a potom platia poistné v nižšej sume.

„Napríklad chýba variabilný a špecifický symbol alebo klienti zaplatia nižšíi preddavok, čím im vznikne nedoplatok. Následkom toho sa môžu dostať na zoznam dlžníkov alebo môžu stratiť nárok zdravotné poistenie v celom rozsahu,“ hovorí manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Rovnaké upozornenia platia aj pre platby do sociálnej poisťovne. „V prípade, že živnostník neuhradí poistné v novej správnej výške, môže vzniknúť dlh. Tento je potom navyšovaný o penále z omeškania. Socialná poisťovňa eviduje vo svojom zozname dlžníkov ľudí, ktorí majú dlh päť aur a vyššie,“ hovorkyňa sociálnej posťovne Zuzana Dvoráková.

A ešte jedna praktická rada, 152-tisíc ľudí mení od januára zdravotnú poisťovňu. V prípade, že ste medzi nimi a mení sa vám aj výška odvodov, nezabudnite si zmeniť platobné údaje zo starej poistovne do novej.

Téme sa venovala Zuzana Javorová.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odvody

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.