Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol sťažnosť Petra Kažimíra voči obvineniu z podplácania

Peter Kažimír na NAKA.
Peter Kažimír na NAKA. Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

Obvinenie súvisí s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho.

Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol sťažnosť obvineného guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra voči obvineniu za trestný čin podplácania. ÚŠP o tom informuje na sociálnej sieti.

"Špeciálny prokurátor dňa 20. decembra 2021 zamietol sťažnosť obvineného Ing. P. K. proti uzneseniu o vznesení obvinenia za trestný čin podplácania, ktoré vydal prokurátor ÚŠP," konštatuje prokuratúra.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby. "Téza, že ani výpoveď priameho svedka, ktorý nemá žiadnu malígnu motiváciu krivo vypovedať, a jeho výpoveď je potvrdzovaná ďalšími (nepriamymi) dôkazmi, nepostačuje na vznesenie obvinenia, je neudržateľná," tvrdí.

Je tiež podľa neho v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR, ale aj nedávnymi rozhodnutiami generálneho prokurátora Maroša Žilinku, pri ktorých využil paragraf 363 Trestného poriadku.

Zdroj: TASR

Obvinenie súvisí s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Kažimír mu údajne priniesol úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve Imrecze. Ten je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Kažimírov advokát Ondrej Mularčík po jeho medializovaní obvinenia v októbri, že ide o prečin, kde je trestná sadzba maximálne päť rokov odňatia slobody.

Peter Kažimír nebol zadržaný a odmietol obvinenie z podplácania. „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ reagoval vtedy Kažimír na obvinenie.

Bývalý minister financií tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu“ a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Kažimír sa funkcie guvernéra ujal v roku 2019, keď odišiel z pozície ministra financií. Mandát má do 1. júna 2025.

ŠPECIÁLNY PROKURÁTOR ZAMIETOL SŤAŽNOSŤ OBV. ING. P. K. Špeciálny prokurátor dňa 20. 12. 2021 zamietol sťažnosť...

Uverejnil používateľ Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR Streda 29. decembra 2021

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Peter Kažimír

Dôležité udalosti