Čo so zvyškami po sviatkoch? Nemusíte sa báť, dajú sa využiť na luxusné jedlá

Ilustračná snímka.
Zdroj: Iryna Melnyk/shutterstock.com

Stačí trošku fantázie a rodina si oblíže prsty.

Pre väčšinu z nás sú tohtoročné vianočné sviatky, Silvester i novoročný obed za nami. Keďže sú to najštedrejšie sviatky v roku, ľudia si dopriali bohatší stôl ako po iné sviatočné dni v roku.

Čo iný kraj, to iné sviatočné jedlo. Kapustnica, hubová, šošovicová alebo rybacia polievka. Zemiakový šalát, opekance alebo bobaľky, ryba, pečená kačka alebo rezeň.

A keďže asi nikto z nás nemá odhad koľko sa toho skonzumuje za sviatočným stolom, máme pre vás pár tipov, aj od šéfkuchára Mila Pabiša, ako zo zvyškov urobiť plné nové jedlo.

Vlašský zo zemiakového šalátu

Keď ste ostali verní klasike a zopakovali ste si menu zo štedrej večere, určite vám zostal zemiakový šalát. Ak vám už ide hore krkom, pridajte do neho nakrájanú šunku alebo údené mäso. Získate tým vlašský šalát, ktorý je medzi Slovákmi jeden z najjobľúbenejších.

Pabiš varuje, že zemiakový šalát by ste mali zjesť do troch dní od urobenia, pretože potom v ňom vzniká kvasný proces a to nie je dobré pre zdravie.

Pozrite si reportáž o vlašskom šaláte, ktorú pred časom pripravil Marek Gudiak.

Zdroj: Shebeko/shutterstock.com

V niektorých domácnostiach sa neje kapor, ale iný druh ryby. Ak máte radi tresku, skúste ju urobiť s jabĺčkami. Na panvici rozpustíte maslo, položíte zmrazenú tresku, ktorú osolíte a okoreníte. Jabĺčka umyjete, zbavíte jadierok a nakrájate na krúžky alebo krížalky. Poukladáte na tresku a tesne pred dokončením dáte, medzi prstami, majorán.

Ak ste nezjedli kapustnicu, zavarte si ju

Rada je úplne jednoduchá. Umyjete si poháre, v ktorých bežne v lete zavárate. Kapustnicu, ktorú ste mali dobre uskladnenú a vychladenú privediete k varu. Keď dosiahne bod varu, vypnete ju a plníte do zaváraninových pohárov a zavriete viečkom. Potom ju necháte prirodzene vychladnúť. Fyzika nepustí a pri chladení nastane podtlak, viečko budete počuť pukať a naložená kapustnica sa vám zakonzervuje. Takto odložená kapustnica vám vydrží aj niekoľko mesiacov.

Hurka ako jednohubka

Sú regióny, kde na sviatočnom stole nechýbali zabíjačkové špeciality ako hurka, krvavnička alebo klobása. „Z jaterníc si môžete spraviť jednohubky. Iba ich na panvici zarestujete a pridáte na opečené hrianky,“ radí šéfkuchár Pabiš.

Podľa jeho slov sviatky spojené s jedlom a alkoholom sú záťažou pre trávenie a netreba zabúdať aj na prísun čerstvej zeleniny. „Väčšina jedál je mastného a údeného charakteru. Je bohatá na soľ a tuky a v kombinácii s alkoholom je potrebne telu dopriať veľkú dávku tekutín i pohybu. Všetky ťažšie jedlá sa dajú pekne nakombinovať s čerstvou uhorkou i paprikou. Je vhodné kombinovať jedlá s vínom, ktoré nie je až také silné. Zvýrazní a spáruje chute pokrmov. Chutí dobre pred aj po hodovaní,“ dodal Pabiš.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti