Od januára sa zvýšia viaceré príspevky pre rodiny s deťmi. Pozor, netýka sa to všetkých

kajtarova_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Pravidlá sa nečakane menili.

Rodičovský príspevok sa od januára zvýši. Viac dostanú tí rodičia, ktorí predtým pracovali. Netýka sa to ale všetkých. Ak niekto poberal v čase krízy pandemický rodičovský príspevok, od januára nedostane nič. Pravidlá sa nečakane menili.

Keďže sa zvýšili sumy životného minima, od januára 2022 sa zvýšia aj viaceré príspevky pre rodiny s deťmi. Rodičovský príspevok je odstupňovaný podľa toho, či rodič predtým pracoval, alebo nie.

Tí, ktorí boli zamestnaní, a teda boli v Sociálnej poisťovni nemocensky poistení, dostanú pridané viac. Rodičovský príspevok sa zvýši na sumu necelých 384 eur. Rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nepoberali preto ani materskú, porastie príspevok na 280 eur. Nižšiu sumu dostane napríklad študentka, ktorá predtým nepracovala alebo mamička, ktorá bola dlhodobo nezamestnaná.

Minister ale rodičovský príspevok razantne zvyšovať nechce. Pomoc chce smerovať cez viaceré dávky, ktoré sú adresnejšie pre tie rodiny, ktoré to potrebujú. Hovorí napríklad o tehotenskej dávke či jednorazovom prídavku na dieťa, ktoré vyplácali v roku 2021.

„V budúcom roku sa chystáme urobiť ešte zásadnejšiu podporu rodín s malými deťmi, po daňovej reforme by mali dostávať 200 eur na každé dieťa, 100 eur v hotovosti a 100 eur na karte na mimoškolské aktivity a rekreačné aktivity detí,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Pracovať môžu

Platí ale, že tí, ktorí majú možnosť, môžu popri rodičovskom príspevku pracovať. Zákon to dovoľuje.

„Popri rodičovskom príspevku je možné pracovať na pracovnú zmluvu či dohodu, podnikať alebo vykonávať SZČO. Nerozhoduje výška príjmu, podstatné je, aby bola zabezpečená starostlivosť o dieťa. Teda napríklad chodí do škôlky a rodič do práce,“ približuje právnička Mária Dvončová.

Viacerí rodičia ale poberali pandemický rodičovský príspevok. Ide o tých, ktorým počas krízy nárok naň zanikol, no rodičia dieťa do škôlky dať nemohli a zamestnať sa nevedeli. Od januára ho vláda zrušila. Rodičom tak ostáva niekoľko možností.

„Môžu sa zaevidovať na úrade práce. Ak sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie, zdravotné poistenie za nich hradí štát a taktiež si môžu požiadať o dávku v nezamestnanosti. Alebo využiť status poistenca štátu, to z hľadiska zdravotného a dôchodkového poistenia,“ dodáva Dvončová.

Podmienky si treba vopred overiť. Poslednýkrát dostanú pandemický rodičovský príspevok rodičia vyplatený v polovici januára.

Téme sa venovala Andrea Mačošková.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rodičia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.