Silvestrovská bilancia: Žene v Košiciach amputovala prsty pyrotechnika, chlapec (13) sa opil do bezvedomia

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Pyrotechnika spôsobila na Slovensku 39 požiarov.

Počas silvestrovskej noci mali na urgente v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice rušno. Zdravotnú starostlivosť tam vyhľadalo počas silvestrovskej noci 63 pacientov, uviedla hovorkyňa Monika Krišová.

„Traumatológovia ošetrili 35 ľudí, chirurgovia 12 a 16 zranených skončilo na internom urgente. Tri cievne príhody riešili lekári na cerebrovaskulárnom pracovisku UNLP na Triede SNP,“ konkretizovala Krišková. V ranných hodinách sa 34-ročná žena podrobila okamžitej replantačnej operácii ruky. Po manipulácii s pyrotechnikou utrpela vážne poranenie hornej končatiny s amputáciou prstov.

Po polnoci na urgente na Rastislavovej ulici zaznamenali úrazy v opitosti a pyrotechnikou, priviezli tam štyroch pacientov, ktorých zdravotný stav si však nevyžadoval hospitalizáciu. „V jednom prípade išlo o poranenie 64-ročnej ženy, spôsobil jej ho ohňostroj, ktorý ju trafil do oblasti ľavého ucha,“ doplnila hovorkyňa nemocnice. Záchranná služba priviezla aj 30-ročného opitého muža, ktorému hodili do hlavy petardu. Aj v tomto prípad stačilo lokálne ošetrenie. Okrem toho zdravotníci ošetrili aj 20-ročného mladíka po páde zo schodov a ženu v piatom mesiaci tehotenstva po úraze hlavy.

Silvester v cele

Silvestrovská noc bola v Košickom kraji pokojná. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa z Košíc Lenka Ivanová s tým, že počas večera ani noci nezaznamenali žiadne mimoriadne udalosti ani vážne dopravné nehody.

„Evidujeme iba prípady používania petárd, ktoré rušili okolobývajúcich či nezhody medzi bývajúcimi pod vplyvom alkoholu,“ uviedla.

Krátko po 21.00 h však zamestnal všetky záchranné zložky 33-ročný Košičan. Ten počas jazdy v smere na sídlisko Ťahanovce pri odbočke z Prešovskej cesty narazil do betónového zvodidla a prevrátil sa autom na strechu.

„Počas dokumentovania dopravnej nehody ho policajti podrobili dychovej skúške, ktorej výsledok preukázal prítomnosť alkoholu v jeho dychu v množstve 1,22 miligramu alkoholu na liter vydychovaného vzduchu, čo je v prepočte 2,54 promile,“ upozornila hovorkyňa. Vodič tak strávil silvestrovskú noc v cele policajného zaistenia. Zároveň ho obvinili z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

V Bratislave ošetrovali hlavne opilcov

Spomedzi urgentných príjmov Univerzitnej nemocnice Bratislava ošetrili počas silvestrovskej noci najviac ľudí v Nemocnici Ružinov. Išlo o 53 pacientov, pričom 23 z nich priviezli vozidlá záchrannej zdravotnej služby.

Počas silvestrovského večera a noci evidovali na ružinovskom prijímacom oddelení osem opitých Slovákov. „Ale aj jedného, ktorý sa zranil pri narábaní s pyrotechnikou. Toho museli ošetrovať na očnom oddelení, tiež pre popáleniny,“ spresnili.

V Prešove len ľahšie zranenia

Počas silvestrovskej služby ošetrili vo Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana 45 ľudí.„Po polnoci bolo v našich ambulanciách ošetrených ďalších šesť pacientov," uviedol zástupca primára Oddelenia úrazovej chirurgie FNsP Patrik Mikluš.

Išlo vo väčšine o mladších ľudí vo veku od 20 do 31 rokov. Na hospitalizáciu museli prijať sedem pacientov. „Väčšinu úrazov tvorili len bežné zranenia v súvislosti s oslavami príchodu Nového roka. Títo pacienti boli zväčša pod vplyvom alkoholu. V jednom prípade šlo o napadnutie susedmi, keď došlo k násiliu, lebo si prišli pýtať alkohol," doplnil Mikluš.

Najviac zásahov za posledné roky

Zdravotnícki záchranári absolvovali počas silvestrovskej noci najviac zásahov za posledné roky. Konkrétne 1702, čo je o 239 viac ako počas predchádzajúcich osláv príchodu nového roka. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OP ZZS) SR Alena Krčová.

„K najčastejším príčinám výjazdov patrili akútne bolesti brucha, sťažené dýchanie a zhoršený zdravotný stav u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami," priblížila. Vyšší bol aj počet volaní na tiesňovú linku 155, časť z nich operátori vyriešili konzultáciou.

Ako uviedla, zásahov pri úrazoch spôsobených neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou bolo 32, z toho deväť v Žilinskom kraji. „Najmladším pacientom bol 13-ročný chlapec z Prešovského kraja, ktorému vybuchla petarda v rukách, našťastie bez devastačných poranení. Nebol potrebný ani prevoz do nemocnice a tínedžer bol ošetrený na mieste," povedala.

Všetky prípady súvisiace s pyrotechnikou, ktoré riešila záchranná zdravotná služba, skončili ľahkými až stredne ťažkými zraneniami. Žiaden prípad neskončil fatálne.

Dieťa opité do bezvedomia

K častým silvestrovským príčinám zásahov patrí podľa jej slov aj ťažká otrava alkoholom.

„V tejto súvislosti pomáhali záchranári v 51 prípadoch, z toho šiestim deťom. Smutné prvenstvo v tomto smere patrí Banskobystrickému kraju, kde pomáhali záchranári až 11 osobám s intoxikáciou alkoholom," podotkla. Najmladším pacientom, ktorý sa opil tak, že upadol do bezvedomia, bol podľa jej slov 13-ročný chlapec z Banskobystrického kraja. „Vzhľadom na vážny zdravotný stav musel byť prevezený do nemocnice," dodala Krčová.

Opitý poľovník spadol z posedu

Spomedzi urgentných príjmov Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) ošetrili počas silvestrovskej noci najviac ľudí v Nemocnici Ružinov. Išlo o 53 pacientov, pričom 23 z nich priviezli vozidlá záchrannej zdravotnej služby.

Počas silvestrovského večera a noci evidovali na ružinovskom prijímacom oddelení osem opitých Slovákov. "Ale aj jedného, ktorý sa zranil pri narábaní s pyrotechnikou. Toho museli ošetrovať na očnom oddelení, tiež pre popáleniny," spresnili.

V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej bol silvestrovský večer pokojný. Nemocnica informovala, že ošetrovali dvoch ľudí, ktorí si zranili po páde ruku, ďalší členok. Približne dve hodiny pred polnocou sa na urgentnom príjme ocitol muž so zranením po bitke.

Na centrálnom príjme v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch riešili prípad opitého poľovníka, ktorý spadol z posedu. Tiež pád z rebríka, pri ktorom muža pod vplyvom alkoholu museli hospitalizovať na traumatologickom oddelení.


Hasiči zasahovali 126-krát, 39 požiarov spôsobila pyrotechnika

Hasiči zasahovali počas Silvestra (31.12.) a novoročného rána do 7.00 h 126-krát. Pomáhali pri 84 požiaroch a 42 technických udalostiach, z toho v 14 prípadoch išlo o dopravné nehody. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

„Z celkového počtu požiarov bolo 39 spôsobených zábavnou pyrotechnikou, pričom najviac takýchto požiarov vzniklo v Bratislavskom (13) a v Trnavskom kraji (7),“ priblížila Križanová.

Zábavná pyrotechnika spôsobila najmä požiare kontajnerov a balkónov. V niekoľkých prípadoch však museli hasiči zasahovať aj pri požiaroch osobných motorových vozidiel a strechy rodinného domu.

Oproti predošlému roku sa počet všetkých požiarov zvýšil až o 45 prípadov, celkový počet všetkých výjazdov sa zvýšil o 24. Počet požiarov spôsobených zábavnou pyrotechnikou stúpol o 12 prípadov.

KOŠICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.