Plastové vrchnáky môžete pre charitu zbierať aj naďalej. Zálohovateľné fľaše odovzdáte bez nich

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Leonardo_A

Zákon o zálohovaní totiž neukladá povinnosť odovzdať fľašu aj s vrchnákom.

Od 1. januára 2022 je na Slovenku povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Všetky zálohovateľné obaly sú označené veľkým písmenom Z v šípkach a ich odovzdanie funguje rovnako ako pri vratných fľašiach zo skla, teda ich môžete odovzdať v supermarkete. Tento systém prinesie ekologickejší spôsob nakladania s plastovými obalmi.

Ľudia sa aj na základe informačnej kampane domnievajú, že plastové fľaše musia odovzdať aj s vrchnákmi, čo by spôsobilo problém charitatívnym organizáciám, ktoré ich zbierajú na dobročinné účely. Nie je to však úplne tak. Zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje totiž neukladá povinnosť odovzdať fľašu aj s vrchnákom.

„Dobrí ľudia, ktorí boli doteraz zvyknutí popri triedení plastových fliaš ešte odovzdávať vrchnáčiky na pomoc iným, tak môžu robiť naďalej a pomáhať tak tým, ktorí to potrebujú,“ skonštatoval poslanec Kristán Čekovský (OĽaNO).

Fľaše v supermarketoch tak môžete naďalej odovznávať bez vrchnákov. Ak ich však nezbierate pre charitu, odovzdajte fľaše aj s nimi. „Okrem toho, že takýto postup je ekologickejší, tak od roku 2024 bude platiť smernica Európskej únie, podľa ktorej už bude nutné odovzdávať fľaše aj s vrchnákmi. Ešte dva roky však môžu zbierky vrchnákov fungovať tak, ako doteraz,“ dodal.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.