Muž v mikine s vulgarizmom na chrbte napadol počas omše v Bardejove kňaza

Neznámy muž napadol v Bardejove počas omše kňaza.
Zdroj: Facebook/online Bardejov

Hrozia mu tri roky za mrežami.

Incident počas novoročnej bohoslužby v Chráme blažených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka v Bardejove. Gréckokatolíckeho kňaza (26) počas omše fyzicky napadol neznámy mladík.

Kňaz vo svojom príhovore počas prednesu evanjelia povedal: „Boh stále nám dáva šancu, nie len na Nový rok - stále nám dáva novú šancu vstať a kráčať za ním. Ale veľakrát kvôli nášmu kresťanskému postoju sme tŕňom v oku u ľudí a momentálne sme to mohli vidieť, že jednoducho človek nikomu nič neurobí a bude na neho zaútočené kvôli tomu, že je kresťan.“

V tom momente k nemu pristúpil muž, ktorý mal na sebe oblečenú čiernu bundu s nápisom vulgarizmu smerom k Bohu. Kňaza sotil a prítomným adresoval nemiestnu poznámku, informuje ONline Bardejov.

 

Prípadom sa už zaoberá aj polícia. Začala trestné stíhanie vo veci prečinu výtržníctva.

„Muž rukou udrel kňaza do ramena. Napadnutý kňaz neutrpel žiadne zranenia, k útoku však došlo na mieste verejnosti prístupnom,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová. Mužovi hrozia až tri roky za mrežami.

Arcibiskup: Ohrozil osobu kňaza v službe

Gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ tvrdí, že tento incident je ohrozením osoby kňaza v jeho službe. Informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

„S ľútosťou som prijal správu o útoku výtržníka na nášho mladého kňaza, ktorý sa odohral počas slávenia liturgie na Nový rok vo farnosti na sídlisku Vinbarg v Bardejove. Slovensko bolo vždy charakterizované ako národ so silnými kresťanskými koreňmi viažucimi sa na duchovné dedičstvo sv. Cyrila a Metoda, čo je zakotvené aj v preambule Ústavy SR. S veľkým rozrušením som vnímal už ataky, ktoré sa pred niekoľkými mesiacmi udiali na Slovensku, či už šlo o posprejované kostoly a kláštor v Bratislave, alebo útok zbraňou na kostol v Dúbravke,“ povedal Babjak.

Aktuálny incident je však podľa neho ohrozením osoby kňaza v jeho službe. „Pre mňa je to nepochopiteľný skutok. Chápem, že situácia v spoločnosti je aj pod vplyvom pandémie nového koronavírusu napätá, no takéto prejavy nič nevyriešia. Kresťanstvo podľa vzoru Ježiša Krista šíri lásku, pokoj a odpustenie,“ skonštatoval Babjak. „Dávajme dobrý príklad mladej generácii, aby nestrácala ideály, aby neblúdila v rozmanitých spletiach nadávok, pohoršení a segregačných postojov,“ doplnil.

„Kňaz v závere liturgie povzbudil veriacich, aby mali s výtržníkom pochopenie, pomodlili sa za neho a odpustili mu. O tento incident sa ihneď začala zaujímať polícia a prípad je v štádiu vyšetrovania,“ dodal Pavlišinovič.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BARDEJOV/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kňaz

Dôležité udalosti