Koniec teplotných rekordov. Pozrite sa, kedy sa vráti zima

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Miestami sa ochladí aj o 10 stupňov.

Tohtoročný Silvester a Nový rok sme zažívali na Slovensku mimoriadne teplé počasie. Meteorológovia zaznamenali aj najteplejší deň za celý december a hneď niekoľko teplotných rekordov.

Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), na Silvestra namerali početné denné rekordy teplôt vzduchu. V Bratislave na letisku teplota vzduchu vystúpila na 16,9 °C, v Banskej Štiavnici bolo 9,6 stupňov, čo je najvyššia teplota na tejto stanici od roku 1961.

Na Nový rok bola situácia ešte zaujímavejšia. Namerali extrémne teploty vzduchu v celomesačnom januárovom kontexte. Maximálne teploty vzduchu namerali na letisku Sliač - 13,7 stupňov (najvyššia teplota od roku 1939), v Poprade bolo 12,1 °C (minimálne od roku 1946) a v Topoľčanoch až 15 stupňov (najvyššia od roku 1961).

V Hurbanove bola najvýznamnejším zaznamenaným údajom hodnota priemernej dennej teploty vzduchu 1. januára 2022, ktorá dosiahla 11,4 °C. Na tejto stanici ide o druhú až tretiu najvyššiu dennú hodnotu v rámci celého mesiaca január od roku 1872, teda za 151 rokov príslušných meraní. Vyššia hodnota bola zaznamenaná iba 11. januára 1903 (12,5 °C) a rovnako vysoká ešte aj 7. januára 1994 (11,4 °C).

Aj na horách bolo veľmi teplo. Napríklad na Štrbskom Plese neklesla teplota tri dni za sebou pod 0 stupňov.

Zima sa vracia

Na mnohých miestach, hlavne na juhu Slovenska, na pár dní zavládla jar. Čaká nás ale zmena počasia. Ako pre TVNOVINY.sk uviedol meteorológ Jozef Iľko, ochladenie príde v druhej polovici týždňa.

Zatiaľ čo v pondelok očakávame na juhozápade teplotu do 12 stupňov, cez víkend sa ochladí aj o 10 stupňov.

„Studený vzduch k nám začne prichádzať vo štvrtok 6. januára. Postupne sa bude ochladzovať, najmä čo sa týka ranných teplôt. Cez víkend sa vráti zimné počasie, ale žiadne silné mrazy nečakajte,“ uvádza Iľko.

Počasie v piatok

V chladnom vzduchu v alpskej oblasti zmohutnie nevýrazná tlaková výš, ktorá sa cez našu oblasť presunie smerom na východ.

Bude polooblačno až oblačno, ojedinele sneženie alebo snehové prehánky. Ochladí sa najmä v noci. Najnižšia nočná teplota -4 až -9 stupňov, v údoliach -11. Najvyššia denná teplota -2 až 4 stupne.

Počasie v sobotu

Čaká nás prevažne veľká oblačnosť a miestami sneženie alebo snehové prehánky, v nížinách cez deň sneh s dažďom.

Najnižšia nočná teplota bude -2 až -7, v údoliach miestami okolo -9. Najvyššia denná teplota -2 až 4 stupne.

BRATISLAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti