Zmena pri gastrolístkoch. V tomto prípade môžete oproti minulému roku dostať menej

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Novela zákona, ktorú poslanci schválili koncom októbra, začala platiť 1 januára.

Gastrolístky a finančné príspevky na stravovanie sa od 1. januára zrovnoprávnili. Viacerí však upozorňujú, že to až také výhodné nebude. Zamestnanec môže totiž za určitých okolností dostať oproti minulému roku reálne menej.

Od marca si môžu zamestnanci vybrať, či chcú gastrolístky, alebo radšej prejdú na príspevok k výplate. Vyzeralo to jednoducho, no v praxi sa ukázala zásadná chyba. Kým gastrolístky zostali oslobodené od daní v plnej výške, pri hotovosti to platilo len sčasti. Ten, kto si vybral hotovosť, bol tak v nevýhode. Parlament koncom októbra schválil nápravu.

„Gastrolístok bol nezdanený celý, on bol dokonca do akejkoľvek výšky, keby vám niekto dával 100 eurový gastrolístok, on bol celých 100 eur nezdanený. Takže teraz sa to posunulo vlastne na úroveň, ktorá bola pre finančný príspevok, čiže tých 55 percent,“ uviedol po hlasovaní Marián Viskupič, šéf parlamentného finančného výboru (SaS).

Ako to bude vyzerať v praxi?

V praxi to od 1. januára znamená, že stravenky a hotovosť budú od dane oslobodené, ale len do určitej sumy. 

„Všetko do sumy 2,81 eur, ktorú prispeje zamestnávateľ zamestnancovi na stravné sa nezdaňuje a nezodvodňuje. Všetko, čo nad túto sumu prispeje zamestnávateľ zo sociálneho fondu sa tiež nezdaní ani nezodvodní. Ale ak čokoľvek zamestnávateľ prispeje nad túto sumu, pričom to nedá zo sociálneho fondu, bude musieť byť zamestnancovi zdanené a zodvodnené,“ povedal pre TVNOVINY.sk Milan Kuruc, predseda OZ Pracujúca chudoba.

PRÍKLAD: Povedzme, že zamestnávateľ by dával jedno euro navyše zamestnancovi na stravnom oproti tomu, čo musí. Tak okrem tohto eura musí zamestnávateľ odviesť ďalších 35 centov do poisťovní a z tohto eura zamestnanec neuvidí celé to euro, ale uvidí len zhruba 70 centov. V takomto prípade príde zamestnanec o viac ako šesť eur mesačne.

V platnosti naďalej zostáva, že medzi gastrolístkom a príspevkom si budú môcť zamestnanci vyberať najmenej raz za rok.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastrolístky

Dôležité udalosti