Zvrat v prípade vraždy dôchodcu! Pôvodne strelca súdili za zločin. Teraz je všetko inak

Gejza Kern.
Zdroj: TV Markíza

Obžalovanému seniorovi za streľbu na kamaráta výrazne zmiernili trestnú sadzbu.

Gejzovi Kernovi pôvodne hrozil najprísnejší trest. Po novom si však vypočul oveľa miernejší rozsudok. V prípade totiž nastal zvrat. Zmenili totiž právnu kvalifikáciu.

Všetko sa udialo pre tromi rokmi v Devínskej Novej Vsi v jednom z panelákov. Traja kamaráti oslavovali meniny hostiteľa Gejzu Kerna. Príjemné posedenie sa však za pár sekúnd zmenilo na tragédiu. Pri odprevádzaní kamarátov dôchodca Gejza Kern strieľal na jedného z nich – vypálil tri rany z legálne držanej zbrane. Mužovi zasiahol srdce a pľúca. Nemal šancu prežiť.

Tma a bunda na hlave

Strelec tvrdil, že na chodbe bola tma a niekto ho napadol tak, že mu hodil na hlavu bundu a sotil ho na zem, no a streľbou sa vraj len bránil. „So zdvihnutou rukou, pri tom som zakričal: ‚Ľahni!‘ a vystrelil. Možnože som urobil ešte krok-dva dopredu, kde sa na mňa druhýkrát zaútočilo... a znovu som ležal na schodoch, čo si pamätám, že som dvakrát inštinktívne vystrelil,“ povedal pred tromi rokmi Kern.

Vraj to, že zastrelil kamaráta, zistil, až keď zasvietilo svetlo. Súdny znalec v minulosti opísal, ako to s najväčšou pravdepodobnosťou bolo. „Táto poloha by sa dala opísať ako poloha tvárou v tvár. Obžalovaný buď sedel, alebo ležal na chrbte na schodoch, poškodený leží na ňom alebo je jeho telo nad telom obžalovaného,“ vysvetlil súdny znalec Peter Kováč.

Obeť mala škrabance na rukách a strieľajúci dôchodca zase niekoľko modrín. „Jedno neviem pochopiť, že človek, keď ide vyprevádzať gratulantov, prečo si so sebou zoberie zbraň,“ povedala v minulosti manželka obete.

Súdny ping-pong

Okresný súd Gejzu Kerna prvýkrát spod obžaloby z vraždy oslobodil, lebo podľa nich skutok nebol trestným činom. Prípad sa dostal na krajský súd, no a ten ho opäť vrátil na okres. Zmenili pôvodnú právnu kvalifikáciu z vraždy na usmrtenie. Znamená to, že podľa súdu dôchodca nezabíjal úmyselne.

„Okresný súd Bratislava IV rozhodol rozsudkom tak, že obžalovaného G. K. odsúdil k trestu odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov a 29 dní so zaradením do ÚVTOS s minimálnym stupňom stráženia. Obžalovanému uložil povinnosť nahradiť poškodenej škodu vo výške 3 699,83 eur,“ uviedol pre TV Markíza hovorca Krajs Bratislave Pavol Adamčiak.

Ani tento verdikt nie je právoplatný. Prokurátor sa odvolal pre výrok o vine, manželka zase pre náhradu škody. Znova tak bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Na mieste činu bol aj tretí, vtedy takmer 90-ročný muž. Najskôr tvrdil, že počas streľby v paneláku nebol. Experti mu však na oblečení našli povýstrelové splodiny. Za krivú výpoveď dostal peňažný trest 200 eur.

Prípadu sa dlhodobo venuje redaktorka Zuzana Ferenčáková. Pozrite si jej reportáž, ktorú spracovala do Televíznych novín.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti