Spávate s ponožkami alebo bez nich? Zisťovali sme, čo sa zmení, ak si ich natiahnete

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/Vladeep

Nosenie môže skutočne priaznivo ovplyvniť váš život a zdravie.

Téma, ktorá vždy rozdelí ľudí do dvoch táborov. Jeden tvoria osoby, ktoré spia v ponožkách a druhý tí, ktorí sú veční odporcovia tohto zvyku. Spánok v ponožkách pritom volia ľudia na základe rôznych dôvodov. Niektorým je jednoducho zima, iní majú problémy s obličkami a močovými cestami, ďalší tak robia zo zvyku a posledná skupina preferuje chôdzu na boso, len v ponožkách, takže si ich automaticky po sprche navlečú.

Pravdou je, že ich nosenie môže skutočne priaznivo ovplyvniť váš život a zdravie. Pozrite sa s nami ako.

Rýchlejšie zaspávanie

Nosenie ponožiek vám pomôže rýchlejšie zaspať. Dôvod je jednoduchý, ponožky pomáhajú telu s termoreguláciou. Inými slovami to znamená, že organizmus s nimi ľahšie kontroluje a upravuje telesnú teplotu tak, aby bola pre spánok ideálna. Štúdia, ktorá bola uvedená v časopise Nature, ukázala, že ľudia v ponožkách zaspávajú zhruba o pätnásť minút skôr.

Prečítajte si aj: Nebezpečný pásový opar. Pre toto si naň dajte pozor a predchádzajte mu

Zmierňujú priebeh menopauzy

Menopauza je veľmi náročné obdobie. Pokiaľ vás táto etapa už dostihla, iste viete, že s ňou úzko súvisia aj návaly tepla, ktoré môžu pochopiteľne ovplyvniť aj vaše zaspávanie a celkovú kvalitu spánku. Možno vám to bude pripadať neuveriteľné, ale práve ponožky pomáhajú uľahčovať autoreguláciu, teda znížia celkovú telesnú teplotu a vďaka tomu upokoja rozbúrené hormóny, ktoré majú na svedomí nepríjemné návaly horúčavy vyskytujúce sa najmä v hornej časti tela.

Pomáhajú pri Raynaudovom syndróme

Raynaudov syndróm je ochorenie ciev, ktoré sa najčastejšie prejavuje nedokrvením koncových častí tela. To môže dosiahnuť až taký level, že vám zbelejú prsty na rukách alebo nohách. Pre ľudí trpiacich týmto syndrómom je dôležité udržať končatiny v teple, nosenie ponožiek nielen cez deň, ale aj v noci je pre nich samozrejmosťou.

Zvyšujú pôžitok zo sexu

Podľa väčšiny ľudí pôsobia ponožky na nohách asexuálne, nepríťažlivo. Aj preto vás určite prekvapí, že nosenie ponožiek zlepšuje sex. Dôvod je jednoznačný. Ako viete, teplo zlepšuje cirkuláciu krvi, ktorá vedie k správnej regulácii telesnej teploty. No a nemusíme sa vrátiť ani na hodiny biológie, aby sme vedeli, že správne prekrvenie je počas sexu nesmierne dôležité. Najbližšie, keď bude mať váš partner pripomienky k vašim ponožkám, vysvetlite mu ich výhody a tiež mu podajte jeden pár, nech si spoločné chvíle užijete obaja. BBC v roku 2005 dokonca zverejnila štúdiu, podľa ktorej nosenie ponožky v posteli počas sexu dokonca zvyšuje šancu na dosiahnutie orgazmu až o tridsať percent.

Zdroj: shutterstoc.com/L Julia

Hladké nohy

Neupravené nohy pôsobia naozaj odpudivo. Aj preto by ste sa mali o seba starať a pravidelne navštevovať pedikúru. Ak sa predsa len na vašich nohách objaví nejaká ta stvrdnutá koža, zbavte sa jej. Urobte si na noc zábal na nohy. Najskôr si nohy v sprche poriadne zahrejte, potom na ne naneste zjemňujúci a hydratačný krém s hustejšou konzistenciou. Nechajte ho mierne zaschnúť, naneste ponožky a on sa v noci vstrebe. Zadovážiť si môžete aj špeciálne ponožkové masky na nohy.

Nie sú ponožky ako ponožky

Aby ste dosiahli vyššie spomenuté výhody, vyhnite sa príliš tesným až kompresívnym ponožkám, ktoré naopak spomaľujú krvný obeh. Ponožky by vás nikde nemali škrtiť. Na noc si vždy obujte ponožky z prírodných vlákien, napríklad kašmírové alebo vlnené, radí portál bety.cz.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti