Domáce

Dobrá správa pre vodičov nákladiakov. Týka sa mýta

Zápcha na diaľnici v pri talianskej Caserte
Zdroj: corriere.it

Ak budete mať ekologickejšie vozidlo, zaplatíte menej.

Od januára budúceho roku budú platiť majitelia ekologických nákladných áut za jazdu po spoplatnených cestách menej. Naopak, držitelia starších a menej ekologických áut si za mýto priplatia viac. Vyplýva to z nariadenia o spôsobe výpočtu mýta, jeho sadzbách a systéme zliav, ktoré dnes odsúhlasila vláda.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Materiál na rokovanie pripravil rezort dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD). Štát teda od budúceho roka zlacní mýto pre autá s vyššou emisnou triedou. V tomto roku sa totiž autá delia na emisné triedy Euro 0-II, Euro III a Euro IV plus.

Od januára sa však emisná trieda Euro III a Euro IV začlenia do jedného pásma a pre vyššie triedy, čiže ekologickejšie autá Euro V a viac vznikne nové pásmo. Tu budú ceny za mýto nižšie.

Súčasne sa oproti tomuto roku zvýšia sadzby pre staršie, menej ekologické autá. Ministerstvo zároveň nariadením zavádza aj zľavy pre nákladné autá, ktoré najazdia určitý počet kilometrov (km) v rámci kalendárneho roka.

Napríklad autá do 12 ton budú môcť získať po prejazdení 5 000 kilometrov zľavu 3 % zo sadzby mýta. Po 20-tisíc km to už bude 7 % a po 50-tisíc km 11 %.

Autá s hmotnosťou nad 12 ton môžu napríklad získať po 10-tisíckm zľavu 3 % alebo po 50-tisíc km  až 9 %.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.