Vráťme vianočné stromčeky späť do prírody. Otázky a odpovede, ako na to

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Vyzbierané vianočné stromčeky sa materiálovo zhodnotia v kompostárni.

Čas vianočný aj Nový rok sú za nami a väčšina ľudí sa po sviatku Troch kráľov začína „zbavovať“ vianočných stromčekov. Ako to urobiť čo najekologickejšie a najjednoduchšie? Prinášame vám niekoľko praktických rád, ako správne postupovať.

Najdôležitejšie je stromček zbaviť všetkých ozdôb, girlánd, svetielok, sladkostí a podobne. Neodporúča sa odhodiť použitý stromček niekde v lese alebo v parku. Odborníci tiež radia, aby ste stromčeky nedávali ani na konzumáciu zvieratám. Napríklad zoologické záhrady na Slovensku už niekoľko rokov neprijímajú použité stromčeky, nakoľko zabudnutý háčik či kúsok skla alebo plastu môže zvery ublížiť.

VIDEO: Kamery zachytili pád vianočného stromčeka v Ružomberku

Najjednoduchší spôsob, ako sa stromčeka bez starostí zbaviť, je nechať ho jednoducho pri bežných kontajneroch. Je ale rozdiel, či bývate v bytovke alebo v rodinnom dome.

Najčastejšie otázky a odpovede

Zdroj: TVNOVINY.sk

Spoločnosti na likvidáciu odpadu radia obyvateľom bytoviek, aby okrem obvyklého odvozného miesta zmesového odpadu využívali aj drevené ohrádky, ktoré zaviedlo mesto Bratislava v roku 2021 a osvedčili sa. Tento rok sa ich počet v hlavnom meste zvýšil až na 500. Rovnaký spôsob zbierania vianočných stromčekov inštalovali napríklad aj v Košiciach.

Cieľom tohto systematického riešenia zberu a odvozu stromčekov je, aby boli zbierané organizovane, neznečisťovali verejné priestranstvá a zberné hniezda a nerozfúkaval ich vietor. Vyzbierané vianočné stromčeky sa materiálovo zhodnotia v kompostárni.

Obyvatelia rodinných domov by mali zase stromčeky ukladať na zberné hniezda triedeného zberu. Rovnako ich môžu vyhodiť do kompostovacieho zásobníka alebo zbernej nádoby na bioodpad. Odporúča sa ale minimalizovať objem stromčeka nasekaním či podrvením. Kto má na dvore stroj na štiepkovanie, štiepku môže využiť na kompost.

Všetci obyvatelia môžu zároveň kedykoľvek využiť zberný dvor.

Presný harmonogram odvozu stromčekov si môžete pozrieť na internetovej stránke vášho mesta.

Mesto Bratislava

V hlavnom meste si môžete vybrať drevenú ohrádku, ktorú máte najbližšie vášho miesta bydliska. Na stránke spoločnosti OLO si môžete na mape pozrieť presné umiestnenie všetkých ohrádok. Stromčeky sa následne v kompostárni premenia na živiny pre pôdu a vrátia sa tak späť do prírody.

 

Zdroj: TASR

BRATISLAVA/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stromček

Dôležité udalosti