Zo vzťahu do vzťahu už nechoďte. Prezradíme vám, aká dlhá má byť pauza medzi partnermi

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/Maridav

Nenechajte sa stiahnuť ani samotou a čakajte.

Ukončenie vzťahu je vždy veľmi náročné, psychicky aj fyzicky. Už k samotnému rozhodovaniu pristupujú partneri opatrne, zvažujú všetky alternatívy a napokon v niektorých prípadoch usúdia, že ísť od seba je to najlepšie rozhodnutie. Napriek tomu to bolí. Nielenže sú zranené vaše city, váš partner vám začne chýbať, vaše rozhovory, spoločné chvíle, objatia, bozky... Všetko vám ho bude pripomínať a prepadne vás samota.

Práve tá je príčinou následných nerozvážnych rozhodnutí a často aj rýchlemu skočeniu do nového vzťahu. Človek si pritom neuvedomí, že city, či už pozitívne alebo negatívne, potrebujú čas na upokojenie, nájdenie balansu a predovšetkým samého seba. Okrem samoty ako takej chýba ženám opora, láska a prípadná pomoc s deťmi, ak nejaké majú a zostali im v ich starostlivosti.

Aj keď to určite nie je ľahké nehrňte sa zo vzťahu do vzťahu a doprajte si dostatočnú pauzu.

Prečítajte si aj: Spávate s ponožkami alebo bez nich? Zisťovali sme, čo sa zmení, ak si ich natiahnete

Nie je pauza ako pauza

Fyzicky vzťah skončí rozchodom, rozvodom či odsťahovaním. Psychicky je to ale úplne inak. Čas potrebný na vyliečenie sa zo sklamania záleží od príčiny rozchodu, vašej lásky a osobnosti. Niekto si povie, že aj mesiac je dosť a iná osoba sa trápi aj po roku. Vzťahová pauza je však nevyhnutná, naozaj nevstúpte do nového vzťahu priskoro. „Odporúčam, aby si každý doprial aspoň pol roka až rok liečebnej pauzy. Nedoliečené zranenia z predošlého vzťahu inak môžu značne ovplyvniť váš nový vzťah,“ povedal psychológ Jeroným Klimeš pre portál dama.cz.

Rodina

Ukončením dlhoročného vzťahu netrpia len partneri, ale aj rodina. V domácnosti si potrebujete nastaviť nové pravidlá zvyknúť si na nové fungovanie. Hlavne ak máte deti, tak partner vám doposiaľ so starostlivosťou o ne pomáhal. Teraz je všetko na vás. Rovnako aj deti si musia zvyknúť, že ste denne pri nich len vy a váš parter zas cez víkendy. Doprajte si čas na zabehnutie nových koľají, ustálenie nového poriadku a všeobecných dní. Práve tak zaistíte pocit bezpečia sebe aj vašim deťom.

Prečítajte si aj: Kravské mlieko: Zistite, či je naozaj pre dospelých škodlivé alebo ide len o predsudok

Deti a nový partner

Ešte skôr, ako si budete hľadať nového partnera, venujte sa deťom. Veľa detí bojuje po rozvode rodičov s iracionálnymi pocitmi, že zaň môžu ony alebo k nemu prispeli. Potrebujú pochopiť a uveriť, že ony s rozvodom nemajú nič spoločné. Potrebujú istotu, že sa žiadny z rodičov nerozviedol s nimi a obaja ich aj naďalej veľmi milujú. V tomto krehkom období určite nie je priestor na ich zoznamovanie s novým ujom alebo tetou. Psychológovia toto obdobie odhadujú na minimálne rok, niekedy až dva. Odvíja sa to od priebehu rozvodu, vzťahu rodičov i senzitivity dieťaťa.

Čo po roku

Pokiaľ už po rozchode uplynul rok, ale stále máte pocit, že nie ste na ďalší vzťah pripravená, porozmýšľajte, v čom je problém či si len nejatríte rany. Napríklad či neprehliadate staré fotky, nepočúvate vaše obľúbené pesničky, nevraciate sa v spomienkach k rôznym situáciám, rozhovorom a spoločným chvíľam. Takéto myslenie a chovanie zbytočne predlžuje liečebné obdobie a vaše spojenie s bývalým partnerom a to pre vás nie je priaznivé. Práve naopak! Váš vzťah už skončil, a kým ho nepochováte, ťažko budete šťastná v inom. Hovorí sa, že koľko rokov vzťah trval, toľko mesiacov trvá emocionálne zabudnutie. Súhlasíte?

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti