Vnímate, že vaše telo nemá rado zimu? Takto vie počasie ovplyvniť zdravie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/izkes

Zima a studené počasie môžu vyvolať bolesť rôznych častí tela.

Niekto má zimu rád, iní sa nevedia dočkať horúcich letných dní. Ak chcete mať silnejšiu imunitu, lepšiu pamäť a vychodiť kalórie zo zjedených koláčikov, vyberte sa na prechádzku. Aké benefity vám to prinesie, sa dočítate tu.

Avšak napriek mnohým priaznivým vplyvom sa nevyhnete aj tým negatívnym. Zima a studené počasie môže vyvolať bolesť zubov, častejšie migrény a aj olizovanie pier. Vplýva aj na vás takto chladné počasie?

Oblizovanie pier

„Keď sú vonku mínusové teploty a fúka silný vietor, veľa ľudí má tendenciu neustále si olizovať pery. Ide o určitý inštinktívny zimný zvyk,“ myslí si americký lekár Aaron Mannella. Možno to úplne nevedomky robíte aj vy. „Všetko to nadmerné oblizovanie vlastne ničomu nepomáha, ale skôr škodí. Sliny rýchlo zasychajú a navyše môžu obsahovať určité enzýmy, ktoré pery o to viac dráždia,“ dodáva odborník, ktorý odporúča používanie hydratačného balzamu. Akú starostlivosť by ste perám mali v zime dopriať, sa dočítate tu.

Prečítajte si aj: Zo vzťahu do vzťahu už nechoďte. Prezradíme vám, aká dlhá má byť pauza medzi partnermi

Bolesť zubov

Sú šťastlivci, ktorí ani nevedia, že majú zuby. Iní do nich neustále investujú nemalé peniaze a stoja ich ešte viac trápenia a bolesti. Ako sú na tom tie vaše? „Ak máte citlivé zuby, hrozí, že vás vonku z ničoho nič začnú bolieť zuby. Spôsobuje to studený vzduch. Zuby reagujú na studený vzduch v podstate rovnako, ako keby ste sa napili ľadového nápoja,“ vysvetľuje Mannella. Citlivé zuby na chlad majú najmä ľudia s odhalenými krčkami, zapálenými ďasnami alebo periodontálnym ochorením (ochorenie parodontu, teda ochorenie ďasien).

Častejšie migrény

Posledné týždne vás často trápia migrény? Či už tomu veríte alebo nie, aj toto môžete pripísať najchladnejším mesiacom roka. „V zime nemáme k dispozícii dostatok slnečného svitu, ktorý organizmu pomáha vytvárať vitamín D. U ľudí náchylných na migrény môže byť práve jeho nedostatok hlavným spúšťačom. Ďalším problémom sú teplotné výkyvy spôsobené prechodmi z vnútorných do vonkajších priestorov. V zime tiež ľudia dosť podceňujú pitný režim, vzniká tak dehydratácia a tým aj migréna,“ objasňuje americký lekár Robert Segal.

Snažte sa preto získať čo najviac vitamínu D v strave a prostredníctvom doplnkov stravy, možno sa vaša situácia zlepší a bolesť pominie. A nezabúdajte ani na optimálny príjem tekutín, ktorým môžete prekabátiť aj únavu, radí portál bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti