Odrieknutý vlak a nekonečné čakanie? Takto sa problémom môžete vyhnúť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Aj cestovanie vlakmi výrazne ovplyvnila pandémia.

Odrieknutý vlak vie narobiť poriadne problémy. Presvedčila sa o tom aj pani Alžbeta, ktorá cestovala začiatkom tohto týždňa osobným vlakom z Bratislavy do Ivanky pri Dunaji. Na stanicu sa dostavila s krátkym predstihom, keď na informačnej tabuli o odchodoch zbadala pri svojom spoji poznámku „odrieknutý“.

Podobná situácia nie je výnimočnou. Stoja za tým často prevádzkové dôvody alebo technické poruchy. I keď Alžbeta už niečo podobné zažila, tentoraz jej vlak poriadne narušil plány.

„Bol večer, na hlavnú stanicu som sa ponáhľala, aby som vlak stihla. Ďalší vlak išiel až o hodinu. Mohla som ísť autobusom, no cesta je zložitejšia a dlhšia. Kým by som sa presunula na autobusovú stanicu a išiel by spoj mojím smerom, už by sa mi to ani neoplatilo,“ približuje cestujúca.

Informujú na webe a Twitteri

Odrieknutie, teda vynechanie spoja, je len jedna zo situácií, aké musia cestujúci na vlakových staniciach riešiť. Vo väčšine prípadov sa dá problému vyhnúť, ak si včas odsledujú napríklad webovú stránku Železničnej spoločnosti Slovenska (ZSSK) alebo jej sociálne siete.

ZSSK ponúka najaktuálnejšie informácie na účte na Twitteri. Problém ale je, že túto sociálnu sieť používa neporovnateľne menej Slovákov ako napríklad Facebook alebo Instagram. Mnohí cestujúci o profile nemusia ani vedieť.

Podobne je na tom aj Alžbeta. „Priznám sa, že som o tom netušila, Twitter nepoužívam. Zvyčajne som aktuálne informácie nehľadala ani na webe ZSSK. Po tejto skúsenosti budem pozornejšia,“ hovorí.

Súvisiaci obsah

Ako približuje hovorca železníc Tomáš Kováč, na Facebooku priamo v príspevkoch informácie o odrieknutých vlakoch neposkytujú preto, lebo by dochádzalo k zahlteniu a neprehľadnosti informácií.

„Avšak na facebookovej stránke je integrovaný Twitter, cez ktorý sa cestujúci dokážu k informáciám rýchlo a jednoducho dostať. Informovať o odrieknutých vlakoch na Instagrame zatiaľ neplánujeme,“ uvádza.

Presné informácie poskytnú aj pracovníci priamo na staniciach. Možnosťou je zavolať aj na infolinku.

Môže dôjsť aj k situácii, že železnice odrieknu vlak tesne pred jeho odchodom. „Cestujúcich odporučíme na najbližší vlak, respektíve je možné prijať opatrenia, kde vlak vyššej kategórie nahrádza vlak nižšej kategórie. Nie vždy sa to však dá. Záleží od aktuálnej prevádzkovej situácie. Osobitná pozornosť sa venuje posledným vlakovým spojeniam,“ približuje Kováč.

Čo s lístkom?

Alžbeta riešila aj problém s cestovným lístkom. Tentoraz ho mala zakúpený v aplikácii Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK). Tie majú časovú a zónovú platnosť, a teda nie sú viazané na konkrétny vlak.

Zakúpila si lístok na 90 minút a 5 zón, ktoré platia pre oblasť, kam cestovala. Kým prišiel ďalší po odrieknutom vlaku, platnosť mu vypršala. „Šla som na informácie a našťastie mi dali potvrdenie o meškaní vlaku,“ tvrdí. Je to jedna z možností, ako kompenzovať prepadnutý lístok. Potvrdenie Alžbety sprievodca rešpektoval.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako túto situáciu vyriešiť. „V prípade, ak cestujúci cestuje na jednorazový cestovný lístok (JCL) IDS BK a použije na cestu do svojho cieľa viacero spojov a z dôvodu oneskorenia jedného z nich sa skončí platnosť lístka skôr ako mal podľa cestovného poriadku prísť do cieľa cesty, je cestujúci povinný označiť si alebo zakúpiť si ďalší cestovný lístok. Zároveň má nárok podať reklamáciu u toho dopravcu, u ktorého meškanie vzniklo,“ uvádza ďalšiu možnosť hovorca.

Rušili desiatky spojov

Aj za odrieknutými vlakmi môžeme hľadať covid. Stoja za nimi personálne dôvody, teda nedostatok rušňovodičov, ale aj poruchy či nedostatok rušňov.

„V rámci celého Slovenska z počtu 1 217 ich aktuálne máme v karanténe s koronavírusom 21 a 45 rušňovodičov je na štandardnej PN. V regióne Západného Slovenska má ochorenie COVID-19 deväť rušňovodičov a na PN je ich 16,“ približuje aktuálnu situáciu Kováč.

Okrem toho sa COVID podpísal aj na oklieštenom grafikone. Alžbeta hovorí, že pred časom by si namiesto hodiny po odrieknutí vlaku počkala iba polhodinu, pretože by z hlavného mesta smerom do Ivanky pri Dunaji odchádzal spoj aj skôr. Teraz je situácia iná.

„Od 19. decembra sme z dôvodu vývoja mimoriadnej situácie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 a v nadväznosti na uznesenie vlády z 24. novembra o vyhlásení núdzového stavu zredukovali vlakovú dopravu o viac ako 350 vlakov,“ hovorí Kováč.

Okrem nedostatku personálu tak ZSSK zatiaľ reaguje i na trvajúci lockdown, dištančné štúdium na stredných a vysokých školách, a teda výrazne nižší počet cestujúcich. Na zmeny, ktoré môžu priniesť ďalšie mesiace, si teda cestujúci musia počkať.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vlaky

Dôležité udalosti