Kedy si vybrať trojročnú a kedy desaťročnú fixáciu? TU sú prepočty

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Ako príklad sme použili hypotéku vo výške 100-tisíc eur, splatnosť 30 rokov a úrokovú sadzbu vo výške priemeru v rámci jednej fixácie.

Slováci sa pre lacné hypotéky čoraz viac zadlžujú. Keďže rapídne rastú aj ceny nehnuteľností, tak sa žiadatelia o úver snažia natiahnuť aj dĺžku splácania. Ako dlho však ešte budú takéto nízke úrokové sadzby? A akú fixáciu si vybrať?

Výška úrokovej sadzby závisí od bonity klienta, splnenia podmienok banky a tiež samotnej banky. Sadzby trojročných fixácií sa hýbu medzi 0,36 a 1,39 percentami, päťročné sa nachádzajú v intervale od 0,6 až po 1,39 percenta a desaťročný fix je od 0,99 do 1,79 percenta.

Priemer ponúk pre jednotlivé fixácie je teda 0,85 percenta, 1 percento a 1,44 percenta. Ten použijeme na výpočet výhodnosti,“ uviedol analytik Pavel Škriniar

PRÍKLAD: Ako príklad sme použili hypotéku vo výške 100-tisíc eur, splatnosť 30 rokov a úrokovú sadzbu vo výške priemeru bankových ponúk v rámci jednej fixácie.

Aby sa oplatila päťročná fixácia (1 %) pred trojročným fixom (0,85 %), musela by sa úroková sadzba trojročného fixu zvýšiť po jeho skončení aspoň o 0,39 percenta,“ uvádza Pavel Škriniar.

Pri dileme, či je lepšie mať päťročnú alebo desaťročnú fixáciu, je prepočet nasledovný.

Úroková sadzba by sa pri novej päťročnej fixácii musela zvýšiť o aspoň 0,94 percenta, aby ste na úrokoch zaplatili toľko, koľko pri desaťročnom fixe za desať rokov. Pri porovnaní nesplatenej istiny by mal nárast aspoň o 0,89 percenta, aby sa oplatila desaťročná fixácia,“ prepočítal analytik

Ak si žiadateľ o úver myslí, že o päť rokov bude mať úrokovú sadzbu novej päťročnej fixácie nižšiu ako 1,89 percenta, mal by uprednostniť päťročnú pred desaťročnou fixáciou.

Pripomíname, že prepočty vychádzajú z priemerných úrokových sadzieb na trhu. Pri nižších či vyšších sadzbách by odporúčanie, samozrejme, vyzeralo inak.

„ECB neplánuje meniť úrokové sadzby, avšak nevieme, čo spraví konkurenčný boj. História ukazuje, že je reálny rast úrokov aj o niekoľko percent a to v rámci jedného roka,“ uzavrel Škriniar. 

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hypotéka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.