Divoká silvestrovská noc na Donovaloch. Zisťovali sme, koľko porušení kompetentní riešili

Silvester na Donovaloch.
Zdroj: TV Markíza

Delobuchy a ohňostroje v národnom parku sú zakázané zo zákona.

Otvorene bufety, desiatky ľudí a ohňostroje v národnom parku. Takto to vyzeralo v čase prísnych protipandemických opatrení na Silvestra v areáli na Donovaloch. Na mieste sme s našou reportážnou kamerou videli aj policajné autá.

Muži zákona skontrolovali viacero zariadení, ale podľa policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej porušenia nezistili. Kontroly boli podľa polície vo zvýšenej miere, policajti napokon zistili štyri porušenia zákazu vychádzania a vyriešili ich napomenutím.

Na zákaz delobuchov i ohňostrojov už roky upozorňujú i štátni ochranári. Po približne dvojročnom zmiernení sa však počas poslednej silvestrovskej noci výbuchy rozozneli naplno.

Za porušenie zákona hrozí mastná pokuta

Podľa Dana Harťanského zo štátnej ochrany prírody to, čo sa dialo na Silvestra na Donovaloch, bola ukážka hlúposti a arogancie. Tento rok sa pokúsia robiť prísnejšie služby.

Ohňostroj v národnom parku pritom zakazuje zákon. Kompetentní môžu udeliť pokutu na mieste do 300 eur, v priestupkovom konaní to môže byť až do 3 300 eur. Samotní ochranári sa však pri kontrolách často stávajú terčmi slovných aj fyzických útokov.

Ani regionálni hygienici v Banskej Bystrici nezaznamenali počas silvestrovskej noci žiadne porušenia protipandemickych opatrení.

Tému spracovala Martina Kašiarová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DONOVALY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Donovaly

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.