Líšky v meste budú časom bežný jav. Odborníci tvrdia, že si musíme na ne zvykať

Líšky v meste.
Zdroj: TV Markíza

Len v Liptovskom Mikuláši odchytia ročne vyše 20 jedincov.

Tam, kde líšky dávajú dobrú noc. Takýto opis odľahlých obydlí pod horami už začína platiť aj pre sídliská. Na líšky alebo aj inú divú zver v mestách si časom asi budeme musieť zvyknúť.

V Liptovskom Mikuláši sa ich do klietok na túlavé psy a mačky chytili už desiatky. Ako návnadu do nej môžete dať kúsky mäsa alebo slaniny, aby ste túlavého psa alebo mačku prilákali. Líšky však chytať takto nesmú.

Náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši Marián Jančuška povedal, že vlani takýmto spôsobom chytili viac ako 20 líšok. V meste sa snažia aj pomocou informačných letákov informovať ľudí, že by nemali vyhadzovať potraviny a zvyšky pokrmov na zem.

Dôvod, prečo nás divá zver v mestách navštevuje, už asi všetci veľmi dobre poznáme. „Líška je všežravec, pochutí si aj na ovocí alebo na zvyšku nejakej dobošky, keksoch, dokonca aj pije limonádu,“ vysvetlil Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied.

Zdroj: TV Markíza

Keď ľudia v Liptovskom Mikuláši uvidia líšku, volajú na mestskú políciu a hliadka vec preverí. Polícia následne kontaktuje príslušného používateľa poľovného revíra, ktorý zviera humánne zneškodní. „Je kontraproduktívne myslieť si, že keď takúto líšku vyvezieme do prírody, že sa nebude vracať do ľudského prostredia,“ vysvetlil viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.

Podľa zoologičky Správy TANAP-u Eriky Feriancovej mesto a intravilány obcí sú nepoľovná plocha, líšky v nich nemajú negatívnu skúsenosť a cítia sa tam bezpečne. Tieto zvieratá však môžu prenášať viaceré choroby, ako napríklad besnotu. V princípe sú plaché, ale približovať by sme sa k nim radšej nemali. Avšak možno sa budeme musieť s nimi časom skamarátiť. „Je to fenomén aj veľkých metropol. V Londýne máte líšky aj v New Yorku. Stávajú sa už takou súčasťou miest,“ dodala Feriancová.

Tému spracoval Mário Kermiet.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liptovský Mikuláš

Dôležité udalosti