Vyšetrovať by mali aj tých, čo sa len prizerali, tvrdí psychologička

Záber z videa.
Zdroj: TV Markíza

Rozdiel medzi mladistvými a dospelými je v trestných sadzbách. Pre tínedžerov platia polovičné.

Aktéri incidentu neďaleko Bratislavy majú údajne 15 či 16 rokov a sú trestnoprávne zodpovední. Aj ich teda možno postaviť pred súd. Psychologička tvrdí, že v takýchto situáciách by mali policajti vyšetrovať všetkých. Teda tých, čo obeti ubližovali, aj tých, čo sa len prizerali.

Podľa trestného zákona sú na Slovensku zodpovední za svoje skutky všetci, ktorí dosiahli 14 rokov. Znamená to, že ich môžu vyšetrovať aj odsúdiť. Hoci policajti nechcú tento prípad pre citlivosť bližšie komentovať, právnik Ondrej Laciak už na prvý pohľad hovorí o viacerých možných paragrafoch.

„Čisto teoreticky môžeme uvažovať o tom, že by mohol byť spáchaný trestný čin ublíženia na zdraví, teoreticky sa môžeme baviť o trestnom čine výtržníctva, eventuálne neposkytnutia pomoci, ale naozaj je to veľmi predčasné a treba rešpektovať prezumpciu neviny,“ uviedol Laciak.

Prečítajte si tiež:

Rozdiel medzi mladistvými a dospelými je v trestných sadzbách. Pre tínedžerov platia polovičné. Napríklad za výtržníctvo by namiesto piatich rokov dostali maximálne dva a pol.

„Ak všetky tieto zábery išli na sociálne siete, tak je úplne jedno, či ten, ktorý to spôsobil alebo vyvolal, je takisto zodpovedný ako tí, čo sa prizerali a neurobili nič. Respektíve to ešte fotili, tá jedna sa do toho smiala, čiže žiadne také emocionálne, že robia niečo zlé,“ vysvetlila klinická psychologička Kata Piačková.

Z pohľadu obete môže ísť o celoživotnú traumu. Hoci si teraz nič nepamätá, s odstupom času sa spomienky vracajú v zábleskoch. O incidente vie množstvo ľudí, videá či fotografie obete sa šíria internetom. Žiačka navyše pochádza z malej obce.

„Pocity hanby, strachu, úzkosti, beznádeje. Vieme, sociálne siete, to sa šíri ako lavína a tie obavy, kto to videl, čo si o nej pomyslia,“ dodala Piačková.

Podľa nej je teraz dôležitý prístup rodičov. Odporúča na dieťa netlačiť, nenútiť ho rozprávať a vyhľadať odbornú pomoc.

Viac sa dozviete z priloženej reportáže.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.