Odkaz Štefana Hamrana verejnosti a politikom: Disponujeme informáciami, ktoré nikto iný nemá

Napadnuté dievča.
Zdroj: TV Markíza

Policajný prezident však viac nateraz nemôže prezradiť.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) odmieta tvrdenia, že polícia v prípade napadnutia 11-ročného dievčaťa v Miloslavove nekoná. Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran ho ubezpečil, že celému prípadu venujú maximálnu pozornosť. Mikulec to uviedol na sociálnej sieti.

"To, že verejnosť nevie a ani nemá vedieť o každom ich kroku, predsa nemá vytvárať priestor na spochybňovanie ich práce. Polícia okrem represívnej činnosti pri takýchto incidentoch pôsobí významným spôsobom aj preventívne," skonštatoval Mikulec.

Preventisti v Policajnom zbore aj pracovníci prevencie kriminality majú podľa ministra v predškolských a školských zariadeniach prednášky, venujúce sa aj témam diskriminácie, psychickej, fyzickej či virtuálnej šikane.

"Školské zariadenie v Miloslavove podľa mojich informácií nebolo výnimkou," podotkol.

K prípadu sa na sociálnej sieti vyjadril aj policajný prezident Štefan Hamran. Ubezpečuje, že sa o prípad intenzívne zaujíma.

"V súčasnom štádiu vyšetrovania Policajný zbor už disponuje informáciami, ktoré nemá k dispozícii široká verejnosť, politici a ani médiá,“ dodala Hamran. Policajný prezident však viac nateraz nemôže prezradiť, aby neohrozil vyšetrovanie.

Zároveň vyzval verejnosť a politikov, aby boli v prípade napadnutia maloletého dievčaťa vo svojich vyjadreniach zdržanliví a nechali políciu pracovať.

O prípad sa zaujíma aj generálny prokurátor

Generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave bezodkladne preskúmať postup a konania orgánov činných v trestnom konaní, vrátane správnosti právneho posúdenia skutku v trestnej veci. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Žilinka tiež krajskému prokurátorovi uložil, aby sa udalosťami zaoberal komplexne, nielen z pohľadu trestnoprávneho, ale aj možného uplatnenia oprávnení prokurátora v netrestnej oblasti – starostlivosti o maloletých.

"Zároveň vo veci nariadil správovú povinnosť vo vzťahu k trestnému odboru a netrestnému odboru GP SR, ktorých prokurátori budú vo veci vykonávať dohľad nad činnosťou podriadených prokurátorov," priblížil Skladan.

Dodal, že Žilinka si vyhradil aj pravidelné informovanie o stave trestného konania.

Čo sa vlastne stalo?

Dievča mali podľa medializovaných informácií napadnúť, opiť a vyzliecť 2. januára v Miloslavove jej kamaráti. Incident si mali nakrútiť na telefón a zverejniť na sociálnych sieťach. Celé sa to malo odohrať v obci v areáli bývalého družstva.

Na zverejnenom videu by mali byť 14-, 15- a 16-ročné deti. Podľa medializovaných informácií by takýto prípad nemal byť jediný a táto skupina už mala zaútočiť na deti aj v minulosti. Polícia pre napadnutie 11-ročného dievčaťa v Miloslavove začala trestné stíhanie vo veci lúpeže. Zároveň nevylúčila, že môže dôjsť k prekvalifikovaniu skutkovej podstaty trestného činu.

Prípad by mali prerokovať aj na najbližšom mimoriadnom branno-bezpečnostnom výbore parlamentu. Poslanci chcú preveriť všetky podozrenia, ktoré prípad sprevádzajú.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR, mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti