Chcete sa začať hýbať? Tieto športy najlepšie prospievajú kĺbom

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/MiniStocker

Vaše kĺby by ste nemali neprimerane zaťažovať a ohľad musíte brať aj na genetickú predispozíciu.

Možno ste si dali také predsavzatie, alebo si to len pýta vaše telo. Nech už je príčina akékoľvek, dôležité je, že sa naozaj chystáte zmeniť svoj životný štýl. Šport pomáha udržiavať telo v kondícii, zabraňuje mu v stuhnutosti, odstraňuje niektoré bolesti a bloky, ktoré vám bránia vo vykonaní úkonu a samozrejme udržuje v kondícii aj kĺby.

„V primeranej miere je šport pre kĺby prínosom, pretože pravidelný pohyb v kĺboch pomáha optimalizovať ich výživu tvorbou a reguláciou kĺbového mazu,“ tvrdí ortopéd Róbert Pituch.

Avšak človek by nemal ísť z extrému do extrému a nemal by nič preháňať. Vaše kĺby by ste nemali neprimerane zaťažovať a ohľad musíte brať aj na genetickú predispozíciu. V prípade opotrebovania kĺbov dôjde k strate rovnováhy medzi regeneráciou a degeneráciou kĺbov. „Hrozí vám riziko vzniku osteoporózy či poranenia časti kĺbov,“ vysvetľuje odborník.

Aby sa vás to netýkalo, prezradíme vám, ktoré športy sú šetrné pre kĺby a dokonca ich posilňujú.

Prečítajte si aj: Vnímate, že vaše telo nemá rado zimu? Takto vie počasie ovplyvniť zdravie

Joga

Joga si získala srdcia mnohých žien aj mužov. Nielenže upokojuje myseľ, ale súbežne spája spevňovanie a strečing. Z toho aj vyplýva, že tento typ pohybu je ideálny pre tých, ktorí chcú posilniť ochabnuté svaly, ale pritom nechcú zaťažiť kĺbový systém. Joga totiž funguje na princípe precvičovania oboch strán tela, takže nedochádza k preťažovaniu len jednej z nich.

Pri nastavení ideálneho tréningu ide o kombináciu zaťaženia a následnej regenerácie, ktorá sa rovná strečingu. Okrem toho jednotlivé pózy vplývajú aj na hlboko uložené svaly, o ktorých ste ani netušili, že existujú. Veľkou výhodou je, že cviky môžete prispôsobiť svojmu veku, postave aj stavu. Takže ju môžu cvičiť deti aj seniori, tehotné ženy, ľudia s nadváhou aj tí, ktorých trápia bolesti kĺbov. Odporúčame vám začať s jogou pod dohľadom odborníka a neskôr ju pokojne zvládnete aj sama doma.

Beh

Beh patrí k najobľúbenejším individuálnym športom na svete. Môžete ho vykonávať v ľubovoľnej dĺžke, na ľubovoľnej ploche a v podstate aj v akomkoľvek čase. Jednoducho si obujete tenisky, vyjdete z bytu a vyčistíte si hlavu. V priemere zvyknú ľudia behať päť až desať kilometrov denne a svoje úspechy radi zdieľajú aj na sociálnych sieťach. Ešte skôr ako začnete aj vy, uvedomte si, že efektívne nebudete behať, keď niekoho tromfnete, ale keď sa budete dobre cítiť. Napríklad, ak trpíte nadváhou, pri behaní dochádza k preťaženiu nosných kĺbov (koleno, bedro), vo vyššom veku (okolo 50 rokov) sa zas postupne znižuje regeneračná schopnosť kĺbov. Práve preto vám pre kondičku môžu stačiť aj dva kilometre na mäkkom teréne. V niektorých prípadoch je tiež vhodnejšie zvoliť si rýchlu chôdzu alebo aj jazdu na bicykli.

Pri behaní je veľmi dôležitá správna technika, nezabudnite sa dôkladne ponaťahovať pred aj po behu a nešetrite na kvalitných topánkach. „Ak s behom len začínate, nechajte si v obchode poradiť. Existujú predajne špecializované na predaj bežeckej obuvi aj s kombináciou vyšetrení štýlu chôdze a behu a odporúčania konkrétnej topánky, eventuálne aj s individuálnou vložkou,“ radí Pituch. A nezabudnite aj na výživu kĺbov. „Jednou z ciest, ako minimalizovať problémy s kĺbmi, je tiež pravidelné konzumovanie vhodných doplnkov stravy obsahujúcich kolagén v prirodzenej podobe. Vďaka kolagénu v prirodzenej podobe sa imunitný systém učí rozpoznávať vlastný kolagén a nebude ho odbúravať pri zápaloch v poškodených kĺboch, čo pomáha predísť rýchlemu opotrebovaniu kĺbov,“ dodáva ortopéd.

Zdroj: Shutterstock.com/lzf

Nordic walking

Ak milujete chôdzu a neznášate beh, nordic walking (severská chôdza) je pre vás ideálny. Ide o ďalší moderný spôsob pohybu, ktorý sa vykonáva so špeciálnymi palicami. Práve v nich sa ukrýva jadro úspechu, pomáhajú totiž so správnym držaním tela, korigujú rytmus krokov a odľahčujú zaťaženie kĺbov. Aj v tomto prípade je dôležitá kvalitná ortopedická obuv.

Bicykel

Cyklistika a cykloturistika je každým rokom čoraz obľúbenejšia. Na bicykloch už nevidíte iba jedincov a skupiny kamarátov, ale aj celé rodiny na výletoch. Ak trpíte nadváhou, cyklistika je pre vás lepšia ako beh. „Všeobecne je jazda na bicykli pri správnom nastavení pozície jazdca a pri správnom rozsahu jazdy vhodná. Pomáha precvičovať nielen svalstvo dolných končatín a trupu, ale je účinná aj ako cvičenie, ktoré podporuje vitalitu kardiovaskulárneho systému. Pri správnej jazde na bicykli sa precvičujú svaly okolo kĺbov dolných končatín, dochádza k ich posilňovaniu a spevňovaniu,“ vysvetľuje odborník.

Jazda na bicykli je tiež odporúčaná lekármi ako rehabilitácia po úrazoch a operáciách kĺbov. „Často po úrazoch a operáciách v oblasti kolien dôjde k atrofii svalstva a obmedzeniu pohybu. Pravidelná a správna jazda na bicykli pomáha upraviť tonus svalstva (stály stav napätia tkaniva), zväčšiť rozsah pohybu a obnoviť metabolizmus kĺbu. Načasovanie je skôr individuálne a je vhodné ho prediskutovať s vaším lekárom a to najmä po operáciách, pretože každý pacient je špecifický. Nedá sa to všeobecne určiť,“ dodáva ortopéd. Ak sa obávate, že jazdu na bicykli nezvládnete, kúpte si elektrobicykel. Ak pocítite preťaženie kĺbov, jednoducho si dopomôžete motorom.

Prečítajte si aj: Sneží, fúka a je vonku zima? Ideálny čas na vašu zdravotnú prechádzku

Plávanie

No a na záver nemôžeme zabudnúť na pohyb vo vode. Plávanie je ideálnym športom pre všetkých. Opäť nezáleží na veku, váhe ani stavu. Aj ľudia s nadváhou si plávanie rýchlo obľúbia, pretože práve voda nadľahčuje, čo odbremeňuje ich kĺby. Ak sa naň dáte, zistite či neponúkajú vo vašej plavárni aj vodný aerobik, ten vás ešte viac rozpohybuje a oproti klasickému aerobiku pri ňom nedochádza k otrasom a nárazom, kĺby teda nie sú tak zaťažované, uvádza portál mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti