Na kultúru môže prísť 50 ľudí, podľa umelcov je to výsmech

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Toto pravidlo uvoľnila na diaľku vláda.

Čas oprášiť sedadlá a skontrolovať optiku na premietačke. Kino v Nových Zámkoch je týždne zatvorené. Hrať majú čo, slovenskí diváci zmeškali zopár premiér. Správu o znovuotvorení kultúry považujú len za prvú lastovičku.

Vláda rozhodla dva dni po tom, ako sa umelci ozvali otvoreným listom. Dohodli sa, že kapacita bude 50 návštevníkov. Mnohým umelcom sa nepozdáva kapacitné obmedzenie na tento počet ľudí. Kým pre menšie podniky to môže stačiť, napríklad do koncertnej sály Slovenskej filharmónie sa zmestí viac ako 700 návštevníkov.

Podľa Juraja Čurného to je absolútne nepochopenie toho, o čo žiadala iniciatíva Otvorme kultúru a opatrenie je len preto, aby sa prijalo opatrenie. V reáli to kultúre, ako povedal, vôbec nepomôže.

„Perfektné. Predáme 50 lístkov po 5 eur. Máme 240 po odrátaní predajcu. Sto dáme komikovi, 50 dáme produkčnému a 70 si podelíme a z toho budeme žiť do konca mesiaca. Neviem, nie je to veľmi veľa,“ konštatoval producent Jano Gordulič.

Zdroj: TV Markíza

Rozhodnutie vlády vyvolalo viac znechutenia ako radosti. Opozičné strany vyzývajú ministerku Milanovú na odchod z funkcie. Koaličná SaS hovorí o opatrení vlastnej vlády, že nemá zmysel.

Po vlne kritiky zaslalo tlačové oddelenie ministerstva kultúry doplnenie oficiálneho stanoviska. „Náš záujem bol otvoriť kultúrne podujatia s vyššou kapacitou, ako bola nakoniec schválená. Výsledok pre nás uspokojivý nie je, ale je začiatkom,“ napísala hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.

Kiná, divadlá a umelci čakajú na vyhlášku hlavného hygienika, ktorá určí presné pravidlá. Kedy vyjdú, nám úrad verejného zdravotníctva nevedel povedať. Vláda sľúbila, že kultúru umožní otvoriť od pondelka (10. januára).

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Divadlo

Dôležité udalosti