Štátny podnik a lesy sprevádza korupcia. Exminister Ján Mičovský aj preto odchádza z OĽaNO

Ján Mičovský.
Zdroj: TASR

Prekáža mu aj to, že hnutie stráca svoj antikorupčný charakter.

Poľovali v revíre, ale neplatili. Štátny podnik s nimi napriek tomu podpísal ďalšiu zmluvu, ktorá im opäť dáva právo loviť zver. Riaditeľ štatnej firmy Lesy slovenskej republiky Tibor Köszeghy to obhajuje, jeho kritici hovoria, že nerešpektoval zákon o verejnom obstarávaní.

Tibor Köszeghy je riaditeľom podniku od leta minulého roka, odvtedy však podľa kritikov stihol urobiť niekoľko sporných krokov. Poľovný revír Vysoká Višničky, Štiavnické vrchy. Právo loviť zver tu mali voľakedy ľudia blízki Martinovi Kvietikovi, ktorý je aktuálne obvinený v kauze Dobytkár. Lesom ale neplatili, približne 60-tisícový dlh odmietli uhradiť. Teraz maju právo poľovať v rovnakom revíre znova.


Aj pre situáciu v štátnych lesoch dnes ex-minister Ján Mičovský odišiel z poslaneckeho klubu Oľano.

Odchod Mičovského

Bývalý minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a dnes poslanec parlamentu Ján Mičovský odchádza z klubu koaličného hnutia OĽaNO. Uviedol to v rozhovore pre Denník E.

Ako povedal, prekáža mu odvolávanie protikorupčných bojovníkov jeho nástupcom Samuelom Vlčanom, zmena prístupu Igora Matoviča a aj to, že premiér Eduard Heger nesplnil svoj sľub a nezasiahol proti šéfovi Lesov SR.

Už pred časom Mičovský vyjadril obavu, že OĽaNO stráca svoj antikorupčný charakter a kritizoval činnosť Vlčana najmä za jeho personálnu politiku.

„Poslal som potom ešte všetkým poslancom za OĽaNO interný list. Vyzval som ich na diskusiu. Ani potom sa nič neudialo. A keď už Igor Matovič povedal, že som debil, pochopil som, že je to stratené. Napriek tomu som to skúsil otvoriť ešte raz na sneme hnutia. Márne,“ uviedol.

Rozhodnutie odísť z klubu dozrelo po tom, ako premiér Heger do konca roka nevyriešil odvolanie generálneho riaditeľa Lesov SR Tibora Köszeghyho.

„Roky som sa v klube OĽaNO venoval ochrane ľudí, ktorí pri stretnutí s korupciou nemlčali. Zaviedol som Rad Ďurka Langsfelda, ktorý sme udeľovali za občiansku statočnosť. Viacerí jeho držitelia sa neskôr stali Bielymi vranami. A dnes by som mal ostať ticho, keď vidím, že ľudí, ktorí uverili v zmenu a prišli mi do rezortu obetavo a odvážne pomáhať, sami vyhadzujeme? S takouto hanbou do svojej osobnej histórie za žiadnu cenu neodídem,“ povedal.

K exministrovmu odchodu sa vyjadrilo aj hnutie. „Vzhľadom na to, že Jána Mičovského máme radi, nebudeme jeho rozhodnutie komentovať,“ reagoval hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky.

Mičovský bol ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka do júna 2021. Demisiu podal po podozreniach z korupcie u svojej nominantky v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján mičovský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.