Matovič otočil v zásadnej otázke. Košom dal aj najväčšiemu spojencovi Kollárovi

Líder OĽaNO Igor Matovič
Líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Líder OĽaNO sa odvoláva na volebný program, ktorý bol však známy aj v čase, keď tvrdil opak.

Igor Matovič otočil v zásadnej otázke. Kým v lete tvrdil, že ľudia majú právo na referendum o predčasných voľbách, tak začiatkom nového roka tvrdí úplný opak. Dokonca odmietol aj okrúhly stôl, ktorý k tejto téme plánuje zvolať jeho najväčší koaličný spojenec Boris Kollár.

Ústavný súd v júli na základe požiadavky Zuzany Čaputovej posúdil ústavnosť možného referenda o predčasných voľbách. Verdikt znel jasne, že za daných podmienok by bol takýto plebiscit protiústavný. Okrem opozičných lídrov Roberta Fica a Petra Pellegriniho sa do prezidentky obul aj Igor Matovič.

„Hlboko nesúhlasím so zlomyseľným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by jej len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom,“ napísal líder OĽaNO na sociálnej sieti.

Zároveň doplnil, že síce nie je za predčasné voľby, ale je hlboko presvedčený, že voliči opozície majú právo na konanie referenda o tejto otázke, bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie.

V tejto otázke dlho panovalo zhoda, hlavne s lídrom Sme rodina Borisom Kollárom. Práve predseda parlamentu sa rozhodol v tejto veci konať. Koncom decembra ohlásil, že mieni k tejto téme zvolať okrúhly stôl.

„Môžem urobiť len jednu vec, že zvolám na začiatku januára okrúhly stôl, kam pozvem všetkých čelných predstaviteľov koaličných a opozičných strán, ktoré sú etablované v parlamente a budem sa snažiť nájsť riešenie, ako to podať,“ povedal v rozhovore pre TASR. Rád by prizval aj predsedu ústavného súdu Ivana Fiačana.

Matovič sa odvoláva na volebný program, ktorý je známy už dva roky

Igor Matovič však zmenil svoj názor. Vraj možnosť konania referenda o skrátení volebného obdobia môže zhatiť úsilie akejkoľvek vlády prijať potrebné reformy.

„My sme v našom volebnom programe uviedli, že sa zasadzujeme o zjednodušenie a zefektívnenie systému referenda. Zároveň sme proti referendu o predčasných voľbách,“ povedal v diskusnej relácii TA3.

Prakticky to isté nám odpísali aj z tlačového oddelenia hnutia.

„Zefektívnenie inštitútu referenda a posilnenie jeho záväzného účinku sme vždy plne podporovali. Súčasne sme vo volebnom programe jasne deklarovali, že konanie referenda podporujeme len vtedy, pokiaľ jeho otázky nie sú v rozpore s Ústavou SR, alebo sa netýkajú skrátenia volebného obdobia NR SR,“ reagoval predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO).

Zaujímavosťou je, že na spomínaný bod, na ktorý sa Matovič teraz odvoláva, poukázal už v lete poslanec za SaS Ondrej Dostál. Otázkou teda je, či Igor Matovič vtedy nepoznal vlastný volebný program.


Vráťme sa k však k okrúhlemu stolu. Ani k nemu sa líder najsilnejšej koaličnej strany nehrnie. Podľa jeho slov sa totiž nemieni rozprávať „so zástupcami mafie o tom, ako umožniť skorší návrat mafie k moci“.

„Pozvánku dostane každý a je už na nich, ako sa rozhodnú, ale treba si uvedomiť aj to, aký signál vyšlú smerom k občanom, ktorí by sa radi v takomto referende vyjadrili,“ reagovali pre TVNOVINY.sk z tlačového oddelenia Sme rodina na Matovičove slová.

Na druhej strane, ani ostatné koaličné strany sa na takéto stretnutie veľmi nehrnú.

Otočenie postoja nie je u Matoviča výnimočné

Podľa politológa zmena postoja nie je u Igora Matoviča vôbec prekvapivá. Ak sa totiž niekto správa ako neriadená strela, sem-tam musí vybočiť z dráhy letu.

„Zrejme pochopil, že referendum o predčasných voľbách by mu mohlo uškodiť. Vtedy sa chcel zviesť na vlne nevôle 600-tisíc občanov, dnes však za neho hovoria skôr mocenské ambície,“ myslí si Radoslav Štefančík.

Aj podľa povedaného nebude zrejme v pléne dostatok hlasov, aby takýto návrh prešiel. Keďže by šlo o ústavný zákon, je potrebných aspoň 90 poslancov, ktorí zaň zahlasujú.

„Poslanci by sa mali rozhodovať nie podľa emócií, ale podľa rozumu. A rozum hovorí, že skracovať volebné obdobie referendom by bolo nešťastím pre slovenskú politiku. Populistické strany by totiž túto možnosť zneužívali pri každej možnej príležitosti. Dobré vládnutie totiž predpokladá prijať niekedy aj nepopulárne opatrenia,“ uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti