Veľký spor pre dve chýbajúce slovíčka. Okrem nového košického obchvatu môžeme prísť aj o milióny

Okrem nového košického obchvatu môžeme prísť aj o milióny
Zdroj: TV Markíza

Úradu pre verejné obstarávanie pre ne navrhol zrušenie súťaže.

Spor o to, kto môže za ohrozenie výstavby dôležitej rýchlocesty v Košiciach, sa vyostruje. Šéf Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák vrátil úder ministrovi dopravy. Štátu hrozí, že najbližšie roky nepostaví juhovýchodný obchvat Košíc, no okrem toho nám môžu prepadnúť aj desiatky miliónov z eurofondov.

Juhovýchodný obchvat Košíc mali začať stavať už na jar. Pomohol by odľahčiť preťažené okolie U. S. Steelu. Krátko pred definitívnym podpisom zmluvy prišiel nečakaný zvrat. Súťaž sa nepozdávala kontrolórom z Úradu pre verejné obstarávanie a navrhli ju zrušiť. Minister dopravy Andrej Doležal tri dni pred Vianocami za to kontrolórov na tlačovke nešetril.

Prešli tri týždne a šéf ÚVO hovorí, že slová ministra dopravy majú vážne následky. Medzi Hlivákom a Doležalom vznikol verejný konflikt. Z dostupných informácií vyplýva, že celý spor o 140-miliónovú rýchlocestu sa totiž týka dvoch slovíčok. Tie kontrolórom chýbali v celej súťaži, čo považuje minister za nedostatočný dôvod na jej zrušenie.

Tento spor môže vyriešiť jedine Rada ÚVO, ktorá povie, či sa bude stavať. Má na to zhruba mesiac. Ak by sa juhovýchodný obchvat Košíc nestaval, môžeme prísť aj o 140 miliónov z Bruselu. V utorok o tom bude mimoriadne rokovať aj parlamentný hospodársky výbor.

Viac sa o celej kauze dozviete z reportáže Lukáša Zuzelku.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchvat

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.