Za smrť horolezcov pri výšľape na Gerlachovský štít môže sprievodca. Porušil všetko, čo sa dalo

Za smrť horolezcov pri výšľape na Gerlachovský štít môže sprievodca.
Zdroj: TV Markíza

Na trase nemali čo robiť.

Cestou na Gerlach porušil takmer všetko, čo sa porušiť dalo a skončilo sa to nielen jeho smrťou, ale o život prišli aj jeho dvaja klienti. Horský sprievodca z Poľska tam nemal čo robiť a už vôbec tam nemal sprevádzať ľudí.

Horskí záchranári sa snažia zistiť, čo predchádzalo ich zrúteniu a 300-metrovému pádu do Gerlachovského kotla.

Pozrite si reportáž Jána Tribulu.

Zdroj: Horská záchranná služba

Po približne 300-metrovom páde v snehovom žľabe sa telá zastavili na snehovom kuželi v nadmorskej výške približne 2160 metrov. Skupina podľa HZS postupovala naviazaná ako lanové družstvo s rozostupmi približne sedem metrov. „Všetky osoby boli vybavené štandardným zimným horolezeckým vybavením. Sprievodca mal na nohách stúpacie železá, ktoré neboli vhodné na bezpečný postup v danom teréne a podmienkach. Môžeme sa domnievať, že došlo k pošmyknutiu a následnému pádu jedného alebo viacerých členov lanového družstva,“ skonštatovala HZS.

Zdroj: Horská záchranná služba

Zvolená lanová technika v tomto teréne pravdepodobne neumožnila zachytiť pošmyknutie, prípadné zakopnutie a následný pád jednotlivca, ako aj celého družstva.

Horskí záchranári dodávajú, že vo Vysokých Tatrách sa počas posledného týždňa striedali frontálne systémy. Po výraznom oteplení sa prudko ochladilo, snehová pokrývka bola v nižších polohách nesúvislá a v stredných polohách bol povrch snehu tvrdý až ľadový. Na väčšine svahov stredných polôh sa vytvorila tvrdá ľadová vrstva do hrúbky niekoľkých centimetrov, na čo horskí záchranári upozorňovali vo výstrahách.

„Pohyb po snehu je v takýchto podmienkach náročný na techniku, bezpečnosť a koordináciu pohybu, hlavne vo svahoch s väčším sklonom. Takéto podmienky boli sprevádzané aj v minulosti zvýšenou úrazovosťou a úmrtnosťou na horách,“ uzatvára HZS.

TATRY/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sprievodca

Dôležité udalosti