Ceny benzínu a nafty niekoľko týždňov pozvoľne klesali. Už o pár dní príde zlom

Ani v porovnaní s inými krajinami v regióne to s nami nevyzerá ružovo.

Slovenských motoristov už niekoľko mesiacov trápia pomerne vysoké ceny za pohonné hmoty. Tie svoj strop dosiahli v novembri a v posledných týždňoch badať pozvoľný pokles. Ide však len o prechodný jav. Už o pár dní sa cenovky na benzínkach opäť začnú škriabať smerom nahor.

Takto pred rokom sme liter benzínu natankovali v priemere za 1,2 eura. Už vtedy išlo o výrazný cenový nárast, keďže len pár mesiacov predtým sa nafta, ale aj benzín, dal bez pár centov natankovať za jedno euro.

Na toto obdobie už môžeme definitívne zabudnúť. Rok 2021 bol rokom rastu cien. Z týždňa na týždeň benzínky prepisovali svoje cenovky, až kým liter benzínu v priemere nestál 1,5 eura. Na niektorých pumpách dokonca cena atakovala hranicu 1,6 eura a pri nafte 1,4 eura za liter.

Lacnejší benzín a naftu nemôžeme očakávať

Cenový rast sa ustálil v novembri, v nasledujúcich týždňoch nastal aj mierny pokles. Na prelome rokov sme tak tankovali liter benzínu za 1,46 eura a naftu za 1,36 eura. Podľa odborníka je príjemným správam koniec. Motoristi sa totiž majú pripraviť na opätovné zdražovanie. A to má prísť už o pár dní.

„Pokles cien pohonných hmôt sa v najbližších dňoch skončí a do konca januára nastane rast o 2 až 3 centy za liter. Príčinou je zdraženie ropy na 82 dolárov za barel, čo je najvyššia cena od konca novembra. Pred mesiacom bola cena 75 dolárov za barel,“ vysvetlil komoditný analytik Boris Tomčiak.

V praxi to znamená, že sa v priemere opäť dostane na cenovú hladinu 1,5 eura za benzín, prípadne 1,4 eura za naftu. Pre vodičov ani dlhodobejšie predpoklady neveštia nič dobré, keďže globálna spotreba ropy rastie a už v druhej polovici roka dosiahneme predpandemické maximum.

„Na súčasnej zvýšenej úrovni ostanú ceny pohonných hmôt dlhšiu dobu. Výraznejšie zlacnenie nie je vzhľadom na vysokú spotrebu pravdepodobné,“ ozrejmil Tomčiak.

Na Slovensku sú vyššie ceny aj v porovnaní s okolitými krajinami. A v niektorých prípadoch ide o výrazný rozdiel. Napríklad v Poľsku vodiči natankujú liter benzínu aj nafty „iba“ za 1,25 eura. Relatívne dobre sú na tom aj v Maďarsku.


Vo všeobecnosti máme najdrahší benzín v regióne, drahšia nafta je len v Rakúsku a Česku. Podľa analytika za túto situáciu dlhodobo môžu vyššie spotrebné dane a čiastočne aj vyššie marže distribučného reťazca.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.