Novela, ktorá komplikuje liečbu. Lieky od špecialistov vám už nemôže predpísať všeobecný lekár

Lieky od špecialistov vám už nemôže predpísať všeobecný lekár
Zdroj: TV Markíza

Zmeny platia od začiatku januára.

Zmeny pre pacientov aj ambulantných lekárov. Lieky, ktoré vám doteraz predpisoval všeobecný lekár na odporučenie lekára špecialistu, po novom predpisuje len daný špecialista. Môže to spôsobiť komplikácie chronickým a starším pacientom, ktorí navštevujú viacerých odborníkov a tiež lekárom, ktorí nepracujú v elektronickom zdravotníctve.

Podľa zmeny, ktorú presadili poslanci OĽANO, má lieky predpisovať iba ten lekár, ktorý liečbu indikoval. Ak pacient berie lieky od kardiológa, diabetológa a neurológa, všetkých si ich bude musieť pravidelne obvolávať alebo navštevovať.

Všeobecní lekári môžu tieto lieky podľa zákona predpisovať najneskôr do 28. februára. Predpisujúci lekár by mal dovtedy nastaviť takzvaný repetatur, teda opakujúci sa recept až do dátumu nasledujúcej kontroly.

Mnohí špecialisti v menších mestách však nevyužívajú elektronické recepty. Asociácia súkromných lekárov upozorňuje aj na dôležitú úlohu, ktorú pri predpisovaní a kombinovaní liekov zohráva práve všeobecný lekár.

Novela však sľubuje vyššiu bezpečnosť pacienta či sprehľadnenie zodpovednosti indikujúceho lekára. Ministerstvo zdravotníctva ráta so zefektívnením celého systému, no zmeny nevylučujú.

Viac sa dozviete z reportáže Diany Bilousovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lieky

Dôležité udalosti