Africký mor stále ohrozuje Slovensko. Pre zredukovanie diviačej zveri sa poľovalo aj v Bratislave

Africký mor stále ohrozuje Slovensko. Pre zredukovanie diviačej zveri sa poľovalo aj v Bratislave
Zdroj: TV Markíza

Práve tá môže za šírenie nákazy.

Africký mor ošípaných stále ohrozuje Slovensko. Veterinári hovoria o vážnej situácii. Zlepšiť ju pomáhajú poľovníci lovom diviačej zveri. Práve tá môže za šírenie nákazy. Poľovalo sa aj v Bratislave.

Prechádzku či športové aktivity v okolí bratislavskej Devínskej Kobyly ľuďom v stredu pre poľovačku odporúčali jej organizátori vynechať. O tom, že koncentrácia diviakov je tu veľká, svedčia aj zábery od ľudí z tejto lokality.

„Situácia s africkým morom na Slovensku je stále vážna a my vítame, pokiaľ sa znižuje denzita diviakov, pretože sa stále potvrdzuje, že zdrojom infekcie pre domáce ošípané sú diviaky, takže je otázka naozaj znížiť koncentráciu diviakov a v tomto nám poľovníci poskytujú dobrú službu,“ uviedol Jozef Bíreš zo štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

V Devíne poľovalo na diviačiu zver dokopy 46 poľovníkov a honcov. Skončili krátko pred 17. hodinou a podarilo sa im streliť 19 diviakov. „Dnešnú poľovačku hodnotím veľmi kladne. Splnili sme to, čo sme si sľúbili na začiatku poľovačky. V tejto časti Bratislavy musíme eliminovať stav diviačej zveri, robia strašné škody v záhradách a poliach,“ povedal Ján Martinovič, poľovnícky hospodár z poľovníckej spoločnosti DNS.

Ulovenú zver teraz dajú do mraziaceho boxu, musí ju skontrolovať veterinár a s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na tanieroch.

Viac sa dozviete z reportáže Lucie Hlaváčkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Africký mor

Dôležité udalosti