Norberta Bödöra polícia opäť zadržala. Po vypočutí ho nechali v policajnej cele

Norbert Bödör dostáva putá.
Zdroj: TASR

Na slobode nezostal dlho.

Nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra opäť zadržala polícia. Potvrdila to hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová s tým, že vyšetrovateľ NAKA ho zadržal v inej trestnej činnosti.

Oligarchu polícia previezla na prezídium, kde nasledovalo niekoľkohodinové vypočúvanie. Bödöra opätovne neprepustili, ale nechali ho v cele policajného zaistenia. „Ide o nezákonnosť najhrubšieho zrna. Neviem, prečo s mojim klientom takto konajú. Ide o kauzu, ktorej sa naposledy venovali v máji 2021. Považujem to za účelové," uviedol jeho obhajca Marek Para.

Celé vyjadrenie Paru si môžete vypočuť tu:


V cele policajného zaistenia môže byť Bödör držaný 48 hodín.

Podľa informácii TV Markíza zadržanie súvisí s prípadom úplatku vo výške 70-tisíc eur, ku ktorému sa priznal bývalý vyšetrovateľ a šéf bratislavskej finančnej jednotky Marián Kučerka (akcia Judáš). V minulosti Kučerka vyšetroval medzinárodnú dépeháčkarsku kauzu známu ako Valčeky, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga - synovec bývalého ministra Petra Žigu. Viac sa o kauze dočítate tu.

Štvrtkové prepustenie

Bödöra prepustili vo štvrtok (13.1.). Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS). Ten vyhovel jeho sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu väzbu predĺžil.


Vo väzbe sedel od 9. júla 2020 za kauzu Dobytkár. Podaná je naňho obžaloba v kauze Očistec a obvineniam čelí aj v kauze Judáš.

„Rešpektujúc právny názor ÚS plynúci z jeho nálezu zo 16.12.2021 Najvyšší súd rozhodujúci o sťažnosti obžalovaného Ing. Norberta B. proti rozhodnutiu ŠTS o jeho väzbe zohľadnil zrušenie uznesenia ŠTS sp. zn. 3Tp 3/2020 z 15. 3.2021 na pokyn ÚS a z toho plynúce dôsledky v podobe zániku právneho titulu na pozbavenie osobnej slobody obžalovaného, ktoré v súlade s judikatúrou ÚS nie je možné napraviť ďalším rozhodnutím súdu, čo nevyhnutne muselo viesť k jeho prepusteniu z väzby na slobodu,“ uviedla hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Bödöra aj bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír Partika, finančník Martin Kvietik, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada a podnikateľ Peter Kuba.

Súdny proces v tejto kauze sa začne na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 25. februára 2022.

Smer a Hlas: Za stíhaním Bödöra sú politické dôvody

Prepustenie podnikateľa z väzby považujú strany Smer-SD a Hlas-SD za dôkaz o zneužívaní orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Za jeho stíhaním vidia politické dôvody.

„Politika má byť súbojom programov, ideí a lepších riešení pre ľudí na Slovensku. Keďže však súčasná vláda nič z toho nemá a zlyháva na každom jednom kroku, uchyľuje sa k šikane politickej opozície a deštrukcii právneho štátu,“ vyhlásil nezaradený poslanec parlamentu Matúš Šutaj Eštok z Hlasu-SD.

Líder Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že Bödör je nevinný. „Skupina sudcov na Najvyššom súde SR je vzhľadom na vysoký počet rozhodnutí Ústavného súdu SR najčastejším porušovateľom ľudských práv osôb vo výkone väzby, a to predovšetkým v citlivých politických kauzách,“ podotkol. Parlamentná demokracia sa bude musieť podľa jeho slov s touto situáciou v budúcnosti vysporiadať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Norbert Bödör

Dôležité udalosti