Novela o predpisovaní receptov spôsobuje viacero problémov. Upozorňujú na ne pacienti aj lekári

Novela o predpisovaní receptov spôsobuje veľa problémov.
Zdroj: TV Markíza

Slovenská lekárska spoločnosť poslala ministrovi zdravotníctva otvorený list.

Nové pravidlá pri predpisovaní liekov začali robiť komplikácie pacientom i lekárom. Niektorí špecialisti nemusia mať zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Môže sa stať, že za liek budete po novom platiť plnú sumu.

Internista, klinický farmakológ a hepatológ Jozef Glasa nemá internistickú ambulanciu zazmluvnenú s jednou z poisťovní, čo nerobí radosť niektorým jeho pacientom. Podľa lekára je to však len jeden z mnohých problémov, ktoré novela zákona prináša.

Komplikácie pre pacienta nastávajú aj v prípade, že mu špecialista nevie vystaviť elektronický recept. Vtedy musí ísť do ambulancie osobne.

Viaceré lekárske aj pacientske organizácie kritizujú, že novela neprešla riadnym pripomienkovým konaním a k zmenám sa nemohli vyjadriť. Slovenská lekárska spoločnosť poslala ministrovi zdravotníctva otvorený list.

„Keď absolvuje starší človek šesť lekárov, odíde a má 12 liekov. Prakticky nezlučiteľné so životom, aby všetky bral a niekto má byť ten, ktorý povie, tak toto je zmysel, toto neberte a tak ďalej a toto vždycky býval ten všeobecný lekár,“ uviedol Juraj Payer, viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti a prednosta internej kliniky NsP Ružinov.

Viac sa o problémoch s predpisovaním liekov dozviete z reportáže Diany Bilousovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novela

Dôležité udalosti