Kollárovu pozvánku k okrúhlemu stolu odmietla celá koalícia. Pellegrini a Uhrík prídu

Boris Kollár.
Boris Kollár. Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Šéf Sme rodina už skôr avizoval, že súhlasí, aby mali ľudia možnosť sa v referende vyjadriť, či chcú skrátiť volebné obdobie.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zvolal okrúhly stôl k téme ústavného zákona o skrátení volebného obdobia na utorok (18. 1.). Potvrdila to jeho hovorkyňa Michaela Jurcová. Kollár už skôr avizoval, že chce na stretnutie zvolať predsedov relevantných politických strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente.


SaS ani Za ľudí neprídu

Predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík už reagoval, že sa na okrúhlom stole nezúčastní. „Nevidím žiaden dôvod na takýto okrúhly stôl,“ reagoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Aj strana Za ľudí sa už nechala počuť, že za Kollárov okrúly stôl nezasadne. „Za okrúhly stôl si s ľuďmi, ktorí tu drancovali 12 rokov Slovensko, čo dokazujú vychádzajúce obrovské kauzy, nesadneme. Nemáme ochotu a dôvod sadať si za okrúhly stôl,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková.

Matovič otočil v zásadnej otázke. Najväčšiemu spojencovi dal košom

Igor Matovič otočil v zásadnej otázke. Kým v lete tvrdil, že ľudia majú právo na referendum o predčasných voľbách, tak začiatkom nového roka tvrdí úplný opak. Dokonca odmietol aj okrúhly stôl, ktorý k tejto téme plánuje zvolať jeho najväčší koaličný spojenec Boris Kollár.

Pozvánku dostal aj mimoparlamentný Hlas-SD, hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková uviedla, že sa na stretnutí zúčastnia. O prijatí pozvánky informoval na sociálnej sieti aj europoslanec a šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík. Dodal, že na stretnutí sa určite zúčastní.

Kollár už skôr avizoval, že súhlasí, aby mali ľudia možnosť sa v referende vyjadriť, či chcú skrátiť volebné obdobie. Nenašiel však podľa svojich slov podporu koaličných partnerov.

Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600.000 podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia. Prezidentka sa v prípade petície obrátila na Ústavný súd SR, ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti