Zadržanie Norberta Bödöra súvisí s kauzou Valčeky, vyšetrovateľ navrhuje väzbu

Norbert Bödör.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Ide v nej o úplatok vo výške 70-tisíc eur.

Zadržanie nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra vo štvrtok (13. 1.) súviselo s korupčnou kauzou Valčeky. V piatok (14. 1.) to pre TV Markíza potvrdila Andrea Dobiášová z policajného prezídia s tým, že vyšetrovateľ NAKA už vykonal všetky potrebné úkony a po ich vyhodnotení rozhodne o ďalšom postupe. Dobiášová neskôr doplnila, že vyšetrovateľ navrhol pre obvineného Bödöra väzbu.

Dôvod zadržania nám potvrdila aj hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. „Vzhľadom na súčasné štádium trestného stíhania nebude Úrad špeciálnej prokuratúry v danej veci poskytovať žiadne bližšie informácie," zdôraznil.


Kauza Valčeky

V kauze Valčeky ide o úplatok vo výške 70-tisíc eur, ku ktorému sa priznal bývalý vyšetrovateľ a šéf bratislavskej finančnej jednotky Marián Kučerka (akcia Judáš). V minulosti Kučerka vyšetroval medzinárodnú dépeháčkarsku kauzu známu ako Valčeky, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga - synovec bývalého ministra Petra Žigu. Počas vyšetrovania sa Kučerka stretol aj so Š. Žigom a N. Bödörom. Viac sa o kauze dočítate tu.

Fico hovorí o porušovaní ľudských práv

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico hovorí v súvislosti so štvrtkovým Bödörovým zadržaním o porušovaní ľudských práv. Tvrdí, že obvinený nitriansky podnikateľ je nevinný.

Kritizuje jeho spôsob zadržania hovoriac, že obhajobe nebolo umožnené nazrieť do spisu. "Toto je čistý fašizmus Lipšica, Mikulca, Matoviča, Hamrana a ďalších, ktorí sú na dennej báze usvedčovaní z toho, že porušujú základné ľudské práva," vyhlásil Fico na sociálnej sieti.

Zdôraznil, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a ďalší budú musieť v budúcnosti odísť zo svojich funkcií. "Bude na orgánoch činných v trestnom konaní, aby posúdili, či by okrem odchodu nemali náhodou ísť aj niekde inde. A to za hrubé porušovanie zákonov, za hrubé porušovanie ľudských práv," povedal.

Mikulec reaguje na Ficove slová

Minister vnútra Roman Mikulec považuje za neuveriteľné, s akou vervou sa Robert Fico zastáva a neúnavne bojuje za práva Norberta Bödöra, s ktorým sa podľa jeho vlastných slov iba pozná, nemá prehľad o jeho podnikateľských aktivitách.

„Napriek tomu kritizuje akékoľvek kroky orgánov činných v trestnom konaní ako by bol jeho svedomie, či strážny anjel. Pokiaľ viem, poslanec Fico nie je dokonca ani jeho právnym zástupcom. Platí prezumpcia neviny a poslanca môžem uistiť, že to vedia najlepšie samotní vyšetrovatelia, ktorí pracujú nie len na tomto, ale na všetkých prípadoch na Slovensku. Polícia koná aj bude konať iba v súlade so zákonom,“ tvrdí Mikulec.

Bödörove kauzy

Bödöra prepustili vo štvrtok (13.1.) na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu. Ten vyhovel jeho sťažnosti proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý mu väzbu predĺžil. Vo väzbe sedel od 9. júla 2020 za kauzu Dobytkár. Podaná je naňho obžaloba v kauze Očistec a obvineniam čelí aj v kauze Judáš.

Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Bödöra aj bývalý šéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír Partika, finančník Martin Kvietik, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada a podnikateľ Peter Kuba. Súdny proces v tejto kauze sa začne na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, 25. februára 2022.

BRATISLAVA/TV Markíza, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Norbert Bödör

Dôležité udalosti