Platby z účtu na účet len za niekoľko sekúnd. Tieto tri banky spustia novinku už o pár dní

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Zisťovali sme, či aj ostatné banky postupne túto službu zavedú.

Platba z banky do banky len za pár sekúnd. Na Slovensko o pár dní prichádza technologická revolúcia, po ktorej ľudia túžia už roky. Spočiatku túto službu budú ponúkať len tri banky, v závese sú však aj ostatné, ktoré sa na novinku už pripravujú.

Ak chcete dnes poslať platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára bude toto minulosťou, keďže sa celý proces zhutní do desiatich sekúnd. Túto možnosť bude ponúkať VÚB, Slovenská sporiteľňa a Tatra banka.

„Instantné platby prinášajú pre klientov skutočne veľké benefity. Hneď ako klient takto pošle svoje prostriedky v akýkoľvek deň a v akúkoľvek hodinu, príjemcovi prídu už v priebehu niekoľkých sekúnd. Týka sa to nielen Slovenska, ale ďalších 35 krajín Európy, ktoré sa zapojili do poskytovania SEPA okamžitých platieb,“ uviedol PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

V praxi to znamená, že služba bude dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend.

„Okamžité platby budú spoplatnené rovnako ako klasické SEPA platby. Tieto platby budú súčasťou balíkov služieb, ktoré poskytujú Tatra banka a Raiffeisen banka. To znamená, že naši klienti si za ne nepriplatia,“ vysvetlila hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Bezplatnosť takýchto platieb potvrdila aj VÚB a Slovenská sporiteľňa. Inštitúcie však už teraz upozorňujú, že službu musí podporovať banka odosielateľa, ale aj príjemcu.

„Okamžité platby budú však fungovať iba medzi bankami, ktoré sa rozhodli túto službu ponúkať,“ dodala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.


Už sa pripravujú aj ostatné banky

Aj keď ide o tri najväčšie banky na Slovensku, tak od 1. februára nebude môcť stále túto službu využívať mnoho Slovákov, ktorí nie sú ich klientami. Dobrou správou však je, že aj ostatné banky sa už na zavedenie novinky pripravujú.

„Klientom chceme umožniť realizovať v budúcnosti aj tzv. okamžité platby a na implementáciu tohto riešenia sa pripravujeme,“ ozrejmila hovorkyňa ČSOB Anna Tkáčová.

„Poštová banka prináša svojim klientom riešenia, ktoré im zjednodušujú život, a preto v budúcnosti plánuje rozšíriť svoje služby v rámci platobného styku aj o okamžité platby,“ vysvetlila hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

„V 365.bank sme zástancom každého riešenia, ktoré zvýši klientov komfort alebo používateľský zážitok v oblasti platobného styku. Ako banka preto pracujeme na príprave zavedenia okamžitých platieb a ich sprístupnenia našim klientom. O presnom termíne budeme klientov aj médiá včas informovať,“ pridala sa hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková.

Podľa našich informácií je v štádiu príprav aj UniCredit Bank a mBank.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti