Krajčí: Pre pacienta sa pri predpisovaní liekov nič podstatné nemení

Marek Krajčí.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Zmeny kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva.

Pre pacienta sa od nového roka v súvislosti s predpisovaním liekov nič podstatné nemení. Uviedol to poslanec Marek Krajčí, ktorý bol jedným z predkladateľov pozmeňujúceho návrhu, ktorý zmenu priniesol.

"Jeho všeobecný lekár mu bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021. Pozitívna zmena pre pacienta, ktorá nastane, je, že keď pôjde k svojmu odbornému lekárovi v roku 2022, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov k svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne," uviedol Krajčí na sociálnej sieti.

Dodal, že špecialista môže vystaviť opakujúci sa recept, vďaka ktorému si pacient bez návštevy lekára môže pravidelne vyzdvihovať svoje lieky v lekárni. "Až do doby, kedy si ho špecialista opätovne nepozve na vyšetrenie alebo telefonickú konzultáciu jeho zdravotného stavu," spresnil.

Zdroj: Shutterstock.com/ArtmannWitte

Ani Asociácia nemocníc Slovenska nesúhlasí s novelou upravujúcou podmienky predpisovania liekov, platnou od začiatku roka. Žiada pozastaviť jej platnosť a návrat k pôvodnému spôsobu preskripcie. Zároveň požaduje celý zákon podrobiť kritickej širokej diskusii.

"Nemocnice združené v ANS, ktoré sú pri prebiehajúcich vlnách pandémie v rámci poskytovania akútnej zdravotníckej starostlivosti na hrane svojich možností, sa ohradzujú voči vykonateľnosti tohto zákona, keď z nášho pohľadu dochádza reálne k ohrozeniu poskytovania adekvátnej zdravotnej starostlivosti," uviedla asociácia v stanovisku, ktoré poskytol riaditeľ kancelárie asociácie Miroslav Valaštík..

Dodala, že svojim členom odporučí pokračovať počas prechodného obdobia do konca februára v preskripcii spôsobom platným do 31. decembra minulého roka.

Asociácia poukázala na to, že cez systém elektronického zdravotníctva špecialista nemá možnosť vidieť celú preskripciu. Upozornila, že preto môže z nevedomosti dôjsť k duplicitám v liečbe, nežiadúcim interakciám, a tak k ohrozeniu zdravia pacienta.

"Táto byrokratizácia opäť rozvírila hladinu nespokojnosti už tak reálne preťaženého zdravotného systému a personálu," skonštatovala ANS. Zdravotníci podľa jej slov považujú neodborný zásah do legislatívy za úder pod pás a ďalšie zaťaženie špecializovaných ambulancií a nemocníc administratívou namiesto toho, aby mohli svoj čas venovať pacientom.

Zmeny v predpisovaní liekov kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva. V liste vyzvali ministra Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil jej účinnosť a inicioval diskusiu dotknutých strán. MZ reagovalo, že je v tejto súvislosti naďalej otvorené diskusii.

Pozrite si reportáž, ktorú sme k tejto téme odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lieky

Dôležité udalosti